Ege Haberleri

  Çanakkale'de mini buzul çağı

  Burak GEZEN/Ersan KÜÇÜKKURU, ÇANAKKALE, (DHA)
  31.01.2012 - 17:12 | Son Güncelleme:

  Çanakkale, uzmanların son birkaç günden bu yana uyarısını yaptığı mini buzul çağını yaşadı. Lapseki İlçesi sahilindeki kayalıklar vuran deniz suyunun donması nedeniyle birer buz kütlesi haline dönüştü.

  Türkiye'yi esir alan soğuk ve yağışlı hava Çanakkale'de de etkili oldu. Sahil kenti Çanakkale'de şiddetli poyraz nedeniyle, hava sıcaklığı dün gece eksi 10 dereceyi gördü. Çanakkaleliler bu sabah evlerinden dışarıya çıktıklarında eksi 6 derecedeki havayla karşılaştı. Dondurucu soğuk nedeniyle Çanakkaleliler ev ve işyerlerinden zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaya özen gösterdi. Öğle saatlerinden itibaren güneş açmasına karşın hava sıcaklığı yükselmedi.

  Çanakkale karla kaplanmadı. Ancak Lapseki İlçesi'nde poyraz fırtınasının etkisiyle kayalıklara vuran deniz suyu dondu. Sahildeki kayalıklar birer buz kütlesi haline dönüştü. Sahilde ilginç görüntüler oluşturdu. Kar yağışının etkili olduğu Biga, Çamlı ve Yenice ilçelerinde 13 köy yolu ulaşıma kapandı. Karayolları ve belediye ekipleri ulaşıma kapanan köy yollarını açabilmesi için seferber oldu.

  Meteoroloji yetkilileri soğuk havanın etkisini bu gece de sürdüreceğini belirtip, özellikle akşam saatlerinde dışarıya çıkmamaları konusunda Çanakkalelileri uyardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı