Ege Haberleri

  Can yoldaşı hayat verdi

  İZMİR, (DHA)
  20.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de tıbbi mümessillik yapan iki çocuk babası Noyan Taner’e, mide bulantısı ve zayıflama ile başlayan şikayetlerinin ardından böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Böbreğini vererek 21 yıllık hayat arkadaşına ikinci yaşam armağan eden Serap Taner, “Canım ona feda” dedi.

  İzmir’de tıbbi mümessillik yapan iki çocuk babası Noyan Taner, bu yılın başından itibaren zayıflama, kusma, mide bulantısı gibi şikayetler, yüzünün renginin kara sarıya dönüşmesi gibi belirtilerle karşı karşıya kaldığında, bunları önce çok çalışmasına bağladı. Enfeksiyondan şüphelendi, 45 yaşına geldiği için de kalp, akciğer ve karaciğerlerini kontrol ettirdi. Doktorların bu konudaki uyarını dikkate alan Taner, tetkikler temiz çıkınca rahat nefes aldı. Ancak, Ulusal Diyabet Kongresi’nde bir dahiliye uzmanı arkadaşına, herkesin kendisine renginin kararıp sarardığını söylediğini belirtip ne olabileceğini sordu. Dahiliye uzmanı kendisinden bazı tetkikler yaptırmasını istedi. Taner, peçeteye yazdığı tetkik listesini cebine koyup, unuttu. Aynı takım elbisesini giydiği gün cebindeki peçeteyi bulan Taner, iş için bulunduğu bir devlet hastanesinde tetkik yaptırdı. Kanda bakılan kreatin, üre değerleri oldukça bozuk çıkan Taner, ardından yapılan yeni tetkiklerle “Kronik böbrek yetmezliği” hastası olduğunu öğrendi. Süreç hızlı gelişti, bir süre diyalize bağlanan Taner, böbrek nakli kararı alınması üzerine İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Eşi Serap Taner’in uygun verici olmasıyla Taner, ameliyat masasına yattı. Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Uzm. Dr. Serkan Yıldız’dan oluşan nakil ekibi, Noyan Taner’e eşinden alınan bir böbreği nakletti. Hayat arkadaşının can aşıladığı Noyan Taner yeni böbreğiyle ikinci yaşama başlarken, yaşadıklarından herkesin ders almasını istedi. Başına bu hastalık gelmeden doktor yüzü bilmediğini belirten Taner, “Benim önerim sağlık ocaklarında bile yapılabilen üre, kreatin tetkiklerini ihmal etmemek. Aman böbreklerinizi unutmayın diyorum. Hayat arkadaşım bana hayat verdi, kendisine çok teşekkür ediyorum.”
  Sapasağlam olan eşinin bir anda nakillik hasta haline geldiğine dikkat çeken Serap Noyan, “Eşime hayat aşısı olabildiğim için çok mutluyum, ona canım feda olsun” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı