Ege Haberleri

  Can aşısı Danıştay’dan

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  28.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erken Evre meme kanserlilere Danıştay müjdesi geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu sadece 9 haftalık kürünü ödediği kanser ilacının 52 haftalık bedelini yargı kararıyla ödeyecek.

  Doktorlarının metastaz gelişmemesi için bir yıl boyunca “Trastuzumab” etken maddeli ilaç kullanmalarını önerdiği meme kanserli hastalar, SGK’nın kısıtladığı tedavilerini tam süreli yaptırabilmek için başlattıkları yargı mücadelesinden bir kez daha zaferle çıktı.

  İkinci kez 9 hafta sınırı

  Her yıl yeni tanı alan 30 bin göğüs kanserli hastadan en az dörtte birinin kullanması gereken ilacın SGK tarafından bedel ödenme süresi, daha önce 52 haftaya çıkaran Danıştay kararı bulunmasına karşın geçtiğimiz 5 Ocak’ta yayınlanan genelge ve Sağlıkta Uygulama Tebliği’ne (SUT) eklenen düzenleme ile “Erken evre meme kanseri endikasyonunda tedavi süresi 9 haftadır” denildi ve ilacın kullanma süresi ikinci kez 9 haftayla sınırlandırıldı. İlk Danıştay kararı, 72 bin lira tutan yıllık tedavi bedelini karşılamasının mümkün olmadığını belirten İzmirli emekli sıınf öğretmeni Mevlüde Özdemir’in başvurusu sonucu çıkmıştı. Yeniden getirilen sınırlama üzerine pekçok erken evre meme kanserli hasta yeni düzenlemeye isyan edip soluğu yargıda almıştı. Bu mağdurlar arasında İzmirli, bir çocuk annesi Emel Şenolsun ile Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde oturan emekli hemşire Hıfsiye Dalyan da yer aldı.

  Herkes müjde bekliyordu

  Danıştay’a hem yürütmenin iptali hem de bu sınırlama nedeniyle tedavisini aksatmamak için borç harç aldığı ilaçların bedelinin kurum tarafından geri ödenmesi için başvuran Emel Şenolsun, “Henüz başvurumuza Danıştay’dan bir karar çıkmadı. Ama bu hastalığı çeken hastaların büyük bölümü dava açtı, herkes birbirinden müjde bekliyordu. Neredeyse bu tedaviyi görmek zorunda olan hastalar Türkiye’nin neresinde olursa olsun birbiriyle iletişim halinde. O nedenle de bu kararı kurumlardan önce öğrendik. Danıştay’dan Z.D adlı Ankaralı hastanın başvurusuna karar çıktı” diye konuştu.

  Büyük sevinç

  Doktorların erken evre meme kanserlilerde metastazı engellediği için  bir yıl süreyle kullanılmasını istediği, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sadece 9 haftalık bedelini ödediği “Trastuzumab” etken maddeli ilaçta süre kısıtlamasını bir kez daha Danıştay durdurdu. Danıştay’dan bekledikleri müjdeyi alan hastalardan Emel Şenolsun, “Benim gibi binlerce hasta bu kararı bekliyordu. 3 haftada bir 4 bin 300 lira tutan ilacı alamayanlar tedavilerini bırakmıştı. Danıştay kararı can aşısı oldu” dedi. Emel Şenolsun, oğlu Erdinç ve eşi Mehmet Şenolsun ile büyük sevinç yaşadı.

  Çok önemli çok insani bir karar

  Emel Şenolsun, “Danıştay bizim gibi tüm meme kanserli hastaların doktorların istediği gibi 52 hafta tedavi olmalarını sağlayacak bir karar verdi. Yürütmenin durdurulması kararıyla artık 9 haftadan sonraki tedavinin bedelini de SGK ödeyecek. Bu çok önemli, çok insani bir karar. Ağır bedeli yüzünden tedavisini sürdüremeyip bırakan, ama her an metastaz yapacağı korkusu yaşayan hastalar artık rahat bir nefes alacak. Ama bu hak hastaların yargıya başvurusuyla alınmasın. Yargı kararı beklenirken de geçen süre aleyhimize işliyor. Kararın benim gibi tüm hastaları sevindirip, morallerini yükselttiğine inanıyorum” diye konuştu.

  Tedavi süresi 52 hafta

  Bu mağdurlar arasında Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde yaşamını sürdüren emekli hemşire Hıfsiye Dalyan da yer aldı. Dalyan’ın en büyük destekçisi eşi Osman Dalyan
  oldu.

  SGK yetkilileri, Danıştay kararının uygulanması için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu, kuruma bir ay süre tanındığını söyledi. Uygulama için SGK Başkanlığından talimat beklendiğini belirten bir yetkili, “Yine önceki uygulamaya döndük, tedavi süresi 52 haftaya çıktı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı