Ege Haberleri

  Çal'da bamya hasadı başladı

  Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)
  24.07.2015 - 01:37 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'nin Çal İlçesi'nde bamya hasadı, iki hafta gecikmeli başladı. Kilosu 4-5 liradan toptancıya satılan bamyanın kurutulduğunda kilosunun toptan 60 ile 80 lira aralığında alıcı bulduğu belirtildi.

  İlçede Alfaklar, Hançalar, Akkent, Selcen, Aşağıseyit, Ortaköy ve Bahadınlar mahalleleri arasında 3 bin dekar alanda üretimi yapılan, üzümden sonra bölgenin en önemli tarımsal gelir kaynağı olan bamyanın hasadına başlandı. Havaların Haziran ayında yağışlı olması nedeniyle hasadına iki hafta geç başlanan bamyanın kilosu toptan 4-5 lira arasında alıcı buluyor. Küçük olması nedeniyle tercih edilen Çal bamyasının fiyatı, manav tezgahlarında 9 liraya kadar çıkıyor. İlçe ekonomisine yılda yaklaşık 4-5 milyon lira girdi sağlayan bamyayı bazı üreticiler yaş olarak, bazılarıda kurutarak satmayı tercih ediyor. Kurutulan Çal Bamyası'nın kilosu ise toptan 60-80 lira aralığında alıcı buluyor.

  İYİ FİYAT UMUDU

  Bölgede bamya üreten yaklaşık 1000 çiftçi, sabah erken saatlerde tarlaya giderek eldivenlerini giyip bamya topluyor. Bamya üretiminin zahmetli ve sabır isteyen bir iş olduğunu söyleyen üreteci Havva Çiftçibaşı, "Her gün sabah erken saatlerde tarlalardan toplanan bamyalar, kurutmak için her gün iplere dizilir. Bamyayı sıcakta toplamak verimli olmaz, sabah serinliğinde tarlaya gireriz. Bu sene verimimiz çok iyi. Fiyatların da iyi olacağından umutluyuz" dedi.

  EYLÜL'ÜN İLK HAFTASINA KADAR SÜRECEK

  Bamya üreterek geçimini sağlayan Hüseyin Urcu de makineyle toplanamayan bamyanın hasadının çok zor olduğunu söyledi. Urcu, "Toplaması oldukça zor ve zahmet isteyen bamyanın hasadında genellikle kadınlar yapıyor. Bamya da verimin artması için havaların sıcak olması lazım ki bir iyi kaliteli ürün alalım. Sezonun ilk bamyasını hasadı başlayalı birkaç gün oldu. Havaların serin olması hasat gününün gecikmesine neden oldu. Eylül ayının ilk haftasına kadar bamya hasadımız devam edecek" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı