Ege Haberleri

  Çal’ın üzümü Avrupa yolcusu

  Ferah IŞIK, (DHA)
  26.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli’nin üzümüyle ünlü Çal İlçesi’ndeki Bağbozumu Şenliği’nde, kesilen üzümler başta Almanya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderildi.

  Denizli’nin üzümüyle ünlü Çal İlçesi’nde hasadın sona ermesinin ardından düzenlenlenen Bağbozumu Şenliği’nde, kesilen üzümler başta Almanya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderildi. Şenlikte üreticiler arasında en iyi üzüm yetiştiricileri seçilip, halk oyunları ekipleri gösterileri yapıldı.

  Tarım arazilerinin yüzde 51’i bağlarla kaplı olan ve Türkiye’nin üzüm üretiminin 20’de birini karşılayan Çal’da geçen yılki soğuk havalar nedeniyle üretimde yüzde 30’lara varan düşüş yaşandığını belirten Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı, “Hasat önemli ölçüde bitti. Üzümlerimiz Almanya, Litvanya, İngiltere, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine gönderildi. Çal üzümü Avrupa’da da aranan üzüm haline geldi. 206 bin dekar bağ alanının bulunduğu bölgemizde bağ alanları daha da artırılıp, toplulaştırma çalışması yapılmalı” diye konuştu

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı