Ege Haberleri

  Çakmur’dan Metro sitemi

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Metrosu'nun projesine ve ihale sözleşmesine imza atan Yüksel Çakmur'un davetli olmasına rağmen Burhan Özfatura'nın aksine açılış töreninde hazır bulunmaması kafalarda soru işareti yarattı. Törene neden katılmadığına açıklık getiren Çakmur, kendisinden sonra göreve başlayan Burhan Özfatura'nın uzun süre projeyi durdurduğunu, daha sonra göreve gelen Ahmet Piriştina'nın da bu konuda hiçbirşey yapmadığını savundu.

  METRO'nun gecikmesinden İzmir'in büyük zarar gördüğünü savunan Çakmur, ‘‘Beni 3.5 yıl boş yere mahkemelerde süründürdüler. Ne çile çektiğimin ben ve ailem biliyor. Asıl yapılması gereken bitmiş ihalenin, projenin bozulmasıyken benim üzerime gelindi. Trilyonlarca zarara yol açanlara hiçbirşey sorulmadı. Törene gitseydim bana yapılanları, Metro'ya yapılanları kabul etmiş olacaktım. O törende olmayı içime sindiremedim’’ dedi.

  Trilyonlar kayboldu

  GÖREVE geldiği 1989 yılında Metro'ya öncelik verdiğini anlatan Çakmur yaşanılan süreci şöyle anlattı:

  ‘‘FİZİBİLİTE, proje ve ihale tamamen devlet kurumlarının kontrolü altında yapıldı. Güzergah olarak da Üçkuyular-Halkapınar aksı seçildi. Tam 72 saat aralıksız süren ihale yapıldı. Görev sürem dolarken Metro'nun temelinin atılması için hiçbir engel kalmamıştı. Hatta o dönemde hükümet ortakları olan Murat Karayalçın ve Tansu Çiller seçimden önce temel atmak istedi. Ben İzmir için bu kadar önemli bir projenin seçim öncesi siyasi malzeme olmaması için temel atılmasını engelledim. Ancak benden sonra gelen başkanın Metro'ya verdiği zararları düşündükçe, bugün hata mı yaptım diye düşünüyorum. Temel atılsaydı, proje Üçkuyular'dan yeraltından başlayacaktı. Benden sonra göreve gelen başkan, önce Metro'nun İzmir için lüks olduğunu söyledi, hiç hakkı olmadığı halde ihaleyi iptal etti, sonra projeyi değiştirdi. İzmir için o tarihlerde nasıl çırpındığımı herkes biliyor. Kalktı, beni haksız yere avans vermekle suçladı. Oysa ben ihale sözleşmesinin gereğini yaptım. Vermemem suç olurdu. Sonra zorlama suçlamalarla beni tam 3.5 yıl adliyelere gönderdiler. 3.5 yıl ne çektiğimi bir ben, bir ailem, bir de Allah biliyor. Ama beraat kararını madalya gibi göğsüme astım. Metro ihalesi iptal edildi, projesi keyfi olarak değiştirildi, geciktirildi, İzmir'in kaybı trilyonları buldu. Abuk subuk davalar yerine asıl bunun hesabı sorulmalıydı. Metro'ya en ağır darbeyi vuranlara bugünün yöneticileri kalkıp niye yaptın demedi. Bu duygular içinde törende bulunmayı içime sindiremedim. Eğer törene gitseydim, bütün bu sorumsuzlukları kabul etmiş olacaktım. Evladım dediğim Metro'yu katledenleri aklamış olacaktım.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı