Ege Haberleri

  Büyükşehirin metro yanıtı

  Hürriyet Haber
  10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KİK başkanının “yeni bir ihale yapsınlar” önerisini kabul etmeyen Büyükşehir Belediyesi, yürütmeyi durdurma kararı için İdare Mahkemesi’ne başvuracak.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Kamu İhale Kurulu’nun (KİK) Üçyol-Üçkuyular Hafif Raylı Sistem 2. Aşama Tünel İşleri ile İzmirspor ve Hatay İstasyonları İkmal İnşaatı Yapım İhalesi’ne ilişkin iptal kararının 8 Aralık’da posta yoluyla ulaştığını yürütmenin durdurulması için en kısa sürede İdare Mahkemesi’ne gidileceğini duyurdu.
  Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada KİK başkanının basında yeralan, “yeni bir ihale yapsınlar” önerisinin kabul edilmeyeceğinin altı çizildi. İptal kararında KİK’in mevzuat hataları yaptığı iddia edilirken “İdare Mahkemesi’nin haklı olduğumuz bu konuda işin önem ve aciliyetini de değerlendirerek en kısa süre içinde yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.
  Yapılan değerlendirme
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, KİK’in iptal kararına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
  “KİK’e itirazda bulunarak  metro ihalesini iptal ettiren Makro Yapı ve Ticaret Ltd. şirketi, 02.10.2009 tarihli dilekçesini, Cuma günü saat 15.58’de, 17710 kayıt numarası ile Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne teslim etmiştir. Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak bir ihale için, geçen son iş gününün (Cuma) bitiminde, ‘davet edilen firmalar arasında yer almadığı halde’ dilekçe ile başvuruda bulunarak ihale şartnamesini satın almak isteyen bir şirkete olumlu yanıt verilmesinin mümkün olmadığı açıktır. Ayrıca söz konusu firmanın, iki gün içinde ihale evraklarını hazırlayarak ihaleye girmesinin mümkün olmadığı da ortadadır. Makro Yapı ve Tic. Ltd. İdaremize yapılan mevzuata uygun bir şikayet yokken, KİK’e yapılan şikayetin değerlendirmeye alınıp iptal kararı verilmesinin de hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Makro şirketi, ihaleye davet edilmemiştir. Süresi içinde İdare’ye şikayet başvurusunda bulunmamıştır.İdare tarafından imzalanan sözleşme mevzuata uygundur. ”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı