Ege Haberleri

  Büyükşehir'den otopark hamlesi

  İZMİR (DHA)
  25.02.2016 - 10:42 | Son Güncelleme:

  ÜÇYOL-Üçkuyular metro hattının yapımı sırasında 2010 yılında hava tankının patladığı ve 2 işçinin yaşamını yitirdiği Hatay 141 sokaktaki yaklaşım tünelinin bulunduğu araziye İzmir Büyükşehir Belediyesi 440 araçlık modern katlı otopark yapacak. Otoparkın yanısıra seyir terası özelliği ve tarihi asansör gibi kod farkı olan iki sokağa birleştirecek tesisin ihalesi 26 Şubat cuma günü gerçekleşecek.

  Büyükşehirden otopark hamlesi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hatay bölgesinde 440 araç kapasiteli yeni bir otoparkın ihalesini 26 Şubat cuma günü yapacak. Otopark özelliğinin dışında, çatısındaki seyir terası ve süs havuzu bulunacak tesis Tarihi Asansör’de olduğu gibi 22 metre kod farkı olan iki sokak arasında bağlantı sağlayacak. Hatay bölgesinin ikinci otoparkı olacak tesis Çankaya Mahallesi’nde (Uşak-i Zade Muammer Bey Sokağı) gerçekleşecek. Toplam 8 katlı ve 440 araç kapasiteli otoparka, aralarında yaklaşık 22 metre kod farkı bulunan 143 (Bahattin Tatış) Sokak ile 141 Sokak’tan ayrı ayrı girişler yapılacak. Otopark içerisindeki asansörlerden hem otoparka gelenler hem de çevre halkı, engelli ve yaşlı vatandaşlar faydalanabilecek. Toplam 15 bin metrekare alanda oluşturulacak otoparkta engeliler için 21 araç yeri bulunacak.

  Büyükşehirden otopark hamlesi


  Otoparkın yapılacağı alanda daha önce İzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular inşaatına lojistik destek sağlayan yaklaşım tünelinin girişi yeralıyordu. Tünel girişinde 2010 yılında hava tankının patlamasıyla çevre halkı büyük korku yaşamış, olayda iki işçi yaşamını yitirmişti. Metro inşaatının bitmesinden sonra tünel girişi kapatıldı. Büyükşehir Belediyesi buraya otopark yapma kararı aldı.


   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı