Ege Haberleri

  Büyükşehir'den büyük hamle

  Hürriyet Haber
  08.01.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 26 kilometrelik İZBAN Selçuk hattındaki 2 adet istasyonun ardından, 2 karayolu üst geçidi ve 6 adet menfez tipi karayolu alt geçidi için de yapım ihalesine çıkacak. Selçuk hattının tamamlanmasıyla, İZBAN'ın toplam hat uzunluğu 136 kilometreye çıkacak.


  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) hattının Torbalı'dan sonra Selçuk'a kadar uzatılması için çalışmalar sürüyor. 80 kilometrelik İZBAN hattını 30 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak açılışa hazır hale getiren ve 26 kilometrelik Selçuk hattının 2 adet istasyonunun yapım ihalesini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yine Selçuk projesinde bulunan 2 karayolu üst geçidi ve 6 adet menfez tipi karayolu alt geçidi için 15 Ocak 2015'de yapım ihalesi gerçekleştirecek. Bu hattın da eklenmesiyle, İZBAN'ın toplam hat uzunluğu 136 kilometreye yükselmiş olacak.


  PROJEDE NELER VAR?
  Raylı sistem ağını geliştirmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN'ı Selçuk'a kadar uzatmak için uygulama projelerini hazırlayarak Torbalı-Tepeköy ile Selçuk arasındaki 26 kilometrelik hat üzerinde bulunan Sağlık ve Selçuk istasyonları için yapım ihalelerini gerçekleştirdi. Her iki istasyonun da ihalesi sonuçlandı ve sözleşme imzalanarak yer teslimi yapıldı. Şimdi sıra, hattın gerekli noktalarına inşa edilecek 2 karayolu üst geçidi ve 6 adet menfez tipi karayolu alt geçidi için yapılacak ihaleye geldi.


  TCDD İLE ORTAK YAPILACAK
  Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı