Ege Haberleri

  Büyükşehir'den 7 gün 7 gece sanat!

  Hürriyet Haber
  31.01.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, ilk kez düzenlediği "Saygun Müzik Festivali" ile kentte 7 gün boyunca sanat rüzgarı estirecek. Fazıl Say, Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Emre Şen, Mauricio Vallina ve İbrahim Yazıcı’nın sahne alacağı festivalde ayrıca piyano yarışması ve ustalık sınıfı eğitimleri de yer alacak.

  İzmirli besteci Ahmed Adnan Saygun’un adını, kentin en büyük kültür-sanat merkezine vererek yaşatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yine ünlü besteci adına bir müzik festivali düzenledi. 2-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Saygun Müzik Festivali" İzmirlilere sanat dolu bir hafta yaşatacak. Festival programında, genç piyanistlere yönelik İzmir Piyano Yarışması ile eğitim çalışmaları da bulunacak.

  Festival 2 Şubat 2015 Pazartesi günü saat 19.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Büyük Salon’da gerçekleştirilecek açılış konseri ile başlayacak. Konserde 46 kişilik Ege Sanat Senfoni orkestrası, uluslararası üne sahip piyanistler Emre Şen, Gülsin Onay, Mauricio Vallina, Jean Bernard Pommier ve Şef İbrahim Yazıcı sahne alacak. Beethoven’in tüm piyano konçertoları bu konserde seslendirilecek. 3 Şubat 2015 Salı akşamı saat 20.00’de yine büyük salonda dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say İzmirliler ile festival konserinde buluşacak.

  İKİ KATEGORİDE YARIŞMA

  Festival kapmasında bir yarışma da var. TOBAV İzmir Şubesi’nin katkılarıyla, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve deneyimlerini artırmak amacıyla düzenlenen piyano yarışması, 2 - 9 Şubat tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Yurt içi ve yurt dışından katılımcıların başvurduğu yarışmanın jüri üyeliğini, ünlü piyanistler Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Emre Şen, Mauricio Vallina ve Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı yapacak.

  Piyano yarışması iki grupta gerçekleşecek. A grubu yarışmacıları 11 - 17 yaş aralığında, B Grubu yarışmacılar ise 18 - 24 yaş aralığında olacak. Her iki kategoride de birinciye 2 bin 500, ikinciye 1500, üçüncüye ise 1000 TL para ödülü ile Mansiyon ve En İyi Türk Eseri Yorumu Özel Ödülü verilecek.

  ÜNLÜ HOCALARLA ÇALIŞMA FIRSATI

  Saygun Müzik Festivali kapsamında ayrıca, yarışmaya katılan adayların dışında piyano eğitimi alan tüm öğrenciler ve mezunlar, dünyaca tanınmış piyanistler Emre Şen ve Edna Golandsky ile çalışma fırsatı bulacak. Böylelikle bilgi ve deneyimlerini artırarak, müzikal anlayışlarını geliştirebilecekler. Bu kategori "Ustalık Sınıfı" adı altında düzenlendi. Yarışma elemeleri ve "Ustalık Sınıfı" eğitimleri 2 - 9 Şubat tarihleri içinde belirlenen saatlerde AASSM’de gerçekleştirilecek.

  KAPANIŞ KONSERİ

  Festival, 7 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 19.00’da kapanış konseri ve piyano yarışmasının ödül töreni ile son bulacak. Yarışmada finale kalan tüm yarışmacıların da katılacağı konserde, Ege Sanat Senfoni Orkestrası ve Şef İbrahim Yazıcı sahne alacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı