Ege Haberleri

  Büyükşehirde sessiz devrim

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Binlerce işçi ve ailesine bayram sevinci yaşatan karara imza atan Büyükşehir Belediyesi, çok yaygın olan taşeron uygulamasına son verdi.

  Kasım-Aralık döneminde yapılan hizmet alımı ihalelerini kazanan İZENERJİ A.Ş. kanalıyla personel istihdamına giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 2 ayda 2 bin 500’ü aşkın işçiyi taşeron sisteminden kurtarmayı başardı. Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmasıyla binlerce işçi ve ailelerine bayram sevinci yaşattı. Belediye adına iş yapan taşeron şirketlerdeki işçilerin iş güvencesi olmadan çalıştırılması ve birçoğunun kıdem tazminatı almaya hak kazanmadan 1 yıl içinde işten çıkarılması gibi uygulamalar nedeniyle taşeron sistemine itirazını her zaman yüksek sesle dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “sömürü düzeni” olarak adlandırdığı sistemi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ortadan kaldırdı.
  Hangi birime kaç kişi verildi
  Son 2 aydaki ihaleleri kazanan belediye iştiraki İZENERJİ, Yeşil Alan Bakım Şube Müdürlüğü’nde görevlendirmek üzere 1300, İşçi Personel Şube Müdürlüğü için 400, ESHOT Genel Müdürlüğü için 250, Bakım Onarım Alt Yapı Şube Müdürlüğü için 160, İdari İşler Şube Müdürlüğü için 140, Katı Atık İşletmeler Şube Müdürlüğü için 175, Mezarlıklar Şube Müdürlüğü için 135, Sosyal İşler Şube Müdürlüğü için 115, İZSU Genel Müdürlüğü için 265, İZDENİZ için de 22 işçiyi kadrosuna kattı.  Başkan Kocaoğlu, göreve gelir gelmez başlattığı taşeron işçi çalıştırmaya karşı mücadelede sona yaklaşıldığını belirterek, başlangıçta 6 bin civarında olan olan taşeron işçisinin neredeyse sıfırlandığını kaydetti. Sadece mevzuat nedeniyle güvenlik hizmetlerinde bir grup işçinin kaldığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Biz taşeronlaşmanın çağdışı olduğuna inanan bir felsefeyle hareket ettik. Türkiye’de taşeronlaşmayla mücadele eden ilk büyükşehir belediyesiyiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı