Ege Haberleri

  Büyükşehir'de Hızır telaşı

  Hürriyet Haber
  27.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi üst düzey yönetimi karıştı. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun güven bunalımına düştüğü gerekçesiyle yollarını ayırdığı iki bürokrat da mahkeme kararıyla kadro ve görevlerine geri döndü.

  Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser’in sadece İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bağlandığı görevine dönmesinden sonra bu kez de Genel Sekreter Ersu Hızır Danıştay Beşinci Dairesi’nin kararıyla koltuğuna geri dönmeye hazırlanıyor. Danıştay Beşinci Dairesi’nin Hızır’ın İçişleri Bakanlığı onayıyla Genel Sekreterlik kadrosunun alması ve uzman kadrosuna verilmesinin iptali için açtığı davayı reddeden İzmir 1. İdare Mahkemesi kararının yürütmesini durdurdu. Böylece, Hızır’ın geri dönüş yolu açıldı.
  Eski kadrosu verilecek
  Büyükşehir Belediyesi’na Danıştay kararı 9 Ağustos’da ulaştı. İçişleri Bakanlığı da mahkeme kararını Büyükşehir Belediyesi’ne gerekli işlemin yapılması için gönderdi. Yasaya göre Büyükşehir Belediyesi Danıştay kararını 30 gün içinde uygulamakla yükümlü. Bu nedenle 8 Eylül 2012 tarihine kadar Ersu Hızır’a yeniden Genel Sekreterlik kadrosu verilecek. Ardından bu kadro ve görevlendirme İçişleri Bakanlığı onayına gönderilecek. Danıştay’ın Büyükşehir Belediyesi’nde şok yaratan bu kararı sadece Ersu Hızır’ın kadro ve görevine geri dönmesine yol açmayıp üst düzey bürokrasiyi de sarsacak. Çünkü, Hızır’ı Genel Sekreterlik kodrosu verilirken, Büyükşehir Belediyesi davasında İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ev hapsi cezası verilen Pervin Şenel Genç’in Genel Sekreterlik kadrosu geri alınacak.
  Zincirleme değişim
  Genç’in Genel Sekreterlik kadrosundan alınması, zincirleme kadro kaymalarına neden olabilecek. Genel Sekreter Yardımcıları’ndan biri bu görevinden alınacak, Genç’e Genel Sekreter Yardımcılığı görevi verilebilecek. Bu Daire Başkanlıklarını da etkileyebilecek. Ya da Genç belediye bünyesinde bir başka kadroya atancak. Bu da mevcut görev dağılımını ve sistemi etkileyecek. Benzer bir durumda, mahkeme kararıyla dönen Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser de Muhittin Selvitopu Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden alınmasına ve uzman olduğu konuların dışında bir görev olan ESHOT Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı. Danıştay 5. Dairesi’nin esas hakkında kararını vermesine kadar olan sürecin bir yılı bulabileceği iddia edildi. Böylece, yerel seçimlere doğru Kocaoğlu, daha önce güven bunalımına düştüğü için yolunu ayırdığı iki üst düzey bürokratlı ekiple çalışmak zorunda kalacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı