Ege Haberleri

  Büyükşehir projelerine İZKA’dan destek

  Hürriyet Haber
  13.10.2015 - 13:17 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, hem geliştirdiği "Topraksız Tarım" projesi hem de hazırlanmasına destek verdiği 5 farklı "yerelde kalkınma" projesiyle, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) hibe programlarından destek almaya hak kazandı.

  İzmir Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı destek programı kapsamında ilan ettiği "İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programı" ile "Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı"nın değerlendirme sonuçları açıklandı. İZKA’nın açıkladığı sonuçlara göre, toplam 108 başvurunun yapıldığı iki hibe programında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı "Topraksız Tarım" projesi ile hazırlanmasına destek verdiği 6 projeden 5’i hibe desteği almaya hak kazandı.

  Büyükşehir projelerine İZKA’dan destek

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun talimatı üzerine, bu hibe programları döneminde bir yandan Belediye’nin başvuru sahibi olduğu "Topraksız Tarım" projesi kaleme alınırken, bir yandan da açılan hibe programlarına başvuru yapmak isteyen tarımsal kooperatiflere projelerini geliştirmeleri ve yazmaları için belediye bünyesindeki "AB Hibe Projeleri Müdürlüğü" tarafından destek verildi.

  Tarımsal kalkınma konusunda attığı adımlarla Türkiye’de öncü konumda bulunan ve kooperatiflerle yürüttüğü sözleşmeli üretim modeliyle dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi, proje yazım desteği vererek hibe almalarına yardımcı olduğu kooperatiflere, projeleri kapsamında ayni yardımın yanı sıra, eş finansman aracılığıyla mali destek de sunacak. Bu kapsamda kooperatiflerin her bir projesi için değişen miktarlarda eş finansman desteği verilecek. Kurumsal, yönetimsel ve teknik kapasitelerini ve mali yapılarını iyileştiren kooperatifler, böylece yerel kalkınmanın itici gücüne dönüşebilecek.

  PROJE YAZMA EĞİTİMİ VERİLDİ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZKA, proje yazma konusunda geçtiğimiz Şubat-Nisan ayları arasında ortak çalışma gerçekleştirdi. Söz konusu hibe programlarına hazırlık olması amacıyla, 8 ilçede kamu ve özel sektör temsilcilerine proje yazma eğitimi verildi. Hibe sisteminden proje döngüsüne, paydaş, sorun, hedef ve strateji analizlerinden teknik ve mali değerlendirme kriterlerine kadar birçok konuda detaylı ve uygulamalı eğitim alan, grup çalışmalarına katılan toplam 130 katılımcıya, İzmir Kalkınma Ajansı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Proje Yazma Eğitimine Katılım Belgesi" verildi.

  TOPRAKSIZ TARIM DİKİLİ’DE HAYATA GEÇECEK

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu "Kent Koleji Topraksız (Sanayileşmiş) Tarım: Kalite ve İstihdama Yatırım" projesi, "İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programı, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar" bileşeninden destek almaya hak kazandı. Dikili ilçesinde proje kapsamında kurulacak tam otomasyonlu topraksız tarım eğitim ve uygulama serası ile İzmir’de tarımsal üretim kapasitesinin, tarımsal ürünlerin kalitesinin ve katma değerinin arttırılması, topraksız tarımın yaygınlaştırılması ve bu yolla dezavantajlı olan ilçeler başta olmak üzere istihdam ve gelir düzeyinin artırılması hedefliyor. Proje kapsamındaki hizmetlerden Dikili’nin yanı sıra, Kınık ilçesi de yararlanacak. Dikili Belediyesi ile Ege Üniversitesi Güneş Enstitüsü, proje ortağı olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı