Ege Haberleri

  Büyükşehir’den Valilik hakkında suç duyurusu

  Cem ULUCAN/AYDIN (DHA)
  01.09.2015 - 11:13 | Son Güncelleme:

  AYDIN’da, geçen yıl Ramazan ayı etkinliklerinde sundukları Hacivat-Karagöz gösterisinin görsellerinin, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl izinsiz olarak kullanıldığını öne süren Ömer Faruk Yıldırım ve Mustafa Kılınç’ın şikayeti üzerine Valilik soruşturma başlattı. Konu, karşılıklı yapılan açıklamalar ve Büyükşehir Belediyesi’nin, Valilikteki sorumlular hakkında yaptığı suç duyurusu ile farklı bir boyut kazandı.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi 2014 yılındaki Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Ömer Faruk Yıldırım ve Mustafa Kılınç ile Hacivat- Karagöz oyunu sunulması için anlaşma yaptı. 2015 yılında ise aynı etkinlik başka isimlerle ve kişilerce gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım afişlerinin kendi görselleri olduğunu iddia eden Yıldırım ve Kılınç, izinsiz kullanım nedeniyle şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Aydın Valiliği tarafından, Büyükşehir Belediyesi’ne müfettiş görevlendirildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları yazılı açıklama ile normal koşullarda bir telif davasına konusu olabilecek meselenin Aydın Valiliği’nce ceza soruşturmasına konu edilmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtip, "600 yıllık Karagöz ile Hacivat’ın telif hakkı mı olurmuş" diyerek tepki gösterdi.

  VALİLİK, "BASİTE İNDİRGENMEYE ÇALIŞILIYOR"

  Başlatılan soruşturma sonrasında, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamayla, konunun basite indirgenmeye çalışıldığını iddia eden Aydın Valiliği tarafından da bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Valiliğimiz tarafından yapılan söz konusu inceleme, vatandaşlarımızın şikayeti üzerine dönemin Aydın Belediyesi’nin mevzuata aykırı ve usulsüz ihale yaptığı ve bu işlerde sahte evrak kullanıldığı iddiası ile ilgilidir. Valiliğimiz bazı kesimlerin konuyu çarpıtıcı ve basite indirgeyici açıklamalarını iyi niyetli yaklaşım olarak değerlendirmemektedir" denildi.

  BÜYÜKŞEHİR, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

  Büyükşehir’den Valilik hakkında suç duyurusu

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Valiliğin bu açıklamasının ardından savcılığa sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, vailiğin açıklamasında ön inceleme konusunun mevzuata aykırı ve usulsüz ihale ve bu işlerde sahte evrak kullanılması iddiasıyla yapıldığının belirtildiğine dikkat çekilip, bunun gerçeği yansıtmadığı, iftira niteliği içerdiği belirtildi. Aydın Valiliği’nden Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen 27 Temmuz 2015 tarih ve 8881 sayılı yazının bu çelişkiyi gözler önüne serdiği vurgulanıp, bu yazıda ön inceleme için gönderilen Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Nusrettin Debre’nin Yıldırım ve Kılınç’ın şikayeti üzerine görevlendirildiğine yer verildiğine de dikkat çekildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı