Ege Haberleri

  Büyükşehir’den iki etkinlik

  Hürriyet Haber
  04.07.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, iki farklı sahnede iki ayrı kültür etkinliğine evsahipliği yaptı. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde kardeşliğin ön plana çıktığı "Kardeşlik Töreni-Samah" gösterisini izleyen İzmirliler, Havagazı Fabrikası’nda ise Fuat Saka’nın kendine özgü yorumuyla caz esintilerine eşlik etti.

  Büyükşehir’den iki etkinlik

  Büyükşehir Belediyesi, 2 Temmuz 1993’te, 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak olayının yıl dönümünde, Ankara Deneme Sahnesi’nin ’Kardeşlik Töreni-Samah’ gösterisine ev sahipliği yaptı. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde İzmirlilerle buluşan kardeşlik töreni, Anadolu mozaiğinin bir parçası olan Alevi inancı, kültürü ve geleneklerini semah eşliğinde sundu. Akademik alanda köy seyirlik oyunları ile tanınan ve aynı zamanda yönetmen, oyuncu, dramaturg olan Prof. Dr. Nurhan Karadağ yönetiminde sergilenen ve Alevi-Bektaşi inancının eşitlik, hoşgörü, adalet, kardeşlik, barış, sevgi, dürüstlük, doğruluk, kadın erkek eşitliği ve sosyal adalet gibi bin yıllık kültürünün cem ayini içinde yer alan farklı törenlerin, farklı yörelerin semahlarıyla yansıtılmaya çalışıldığı gösteri izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

  Gecenin diğer etkinliği ise Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaz döneminde perşembe günleri klasiği haline getirdiği çim konserlerinde bu kez Fuat Saka konuk oldu. Müziğine ’Lazca caz’ yakıştırması yapılan Saka, sevilen parçaları ile izleyicileri kısa bir Anadolu turuna çıkardı; Karadeniz türküleriyle coşturdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı