Ege Haberleri

  Büyükşehir’de sıcak krizi

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  19.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi, genel soğutma sistemi arızası yaz ayları gelmesine karşı onarılmayınca, personel 40 derece sıcakta ter içinde çalışmak zorunda kaldı.

  İzmir’i bir haftadır etkisi altına alan sıcak havalardan en çok Konak’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez binasında çalışan personel olumsuz etkilendi. Yıl içinde ihalesi yapılması planlanan merkezi soğutma sistemi bakım ve onarım işi, bina içinde yapılması hedeflenen farklı tadilatlarla aynı kapsama alındı. İhale daha sonra ertelendi. Soğutma sistemiyle ilgili sorunların, geçici olarak belediye olanaklarıyla tamirine karar verildi. Ancak, Haziran ayının ikinci haftasında başlayan ve 40 dereceye kadar yükselen sıcaklar, Büyükşehir Belediyesi’ni hazırlıksız yakaladı.
  Büyükşehir Belediye binasının deniz tarafına bakan odalarında esen rüzgar nedeniyle az da olsa serinlik hissedilmesine karşın, özellikle Kemeraltı, İZSU yönüne bakan odalardaki sıcaklık ve nem çalışanları olumsuz etkiledi. Son iki gün içinde Gelir Müdürlüğü, Çevre Sağlığı Müdürlüğü’nde bazı personel baygınlık geçirdi. Bazısı hastaneye kaldırıldı.
  Merkezi soğutma sisteminin çalışmaması nedeniyle personelin yaşadığı zor durum, Büyükşehir Belediyesi binasındaki başka bir gerçeği ortaya çıkardı. Başkanlık, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Müdür odaları ve yakın çalışma birimlerinde sıcaklıklık split klimalar nedeniyle hissetilmedi. Diğer personel ise ya birim amirlerince ya da kendi olanaklarıyla satın aldıkları vantilatörler, yelpazelerle serinlemeye çalıştı. Çalışma koşullarını da olumsuz etkileyen sıcaklardan dolayı terleyen personel, sık sık bina dışında gölgelere sığındı.

  GÜL: 2 YILDIR YAPMADILAR

  Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Gül, kalorifer sistemi, soğutma sisteminin değişmesi için belediye yönetimine iki yıl önceden bir talep olduğunu söyledi. Gül, “İki yıldır yapmadılar. Maliyetinin yüksek olduğu iddia edildi. Başkan Aziz Kocaoğlu da ertelemiş. Bu sene yine ihaleye çıkılmaya karar verilmiş. Ancak, sanıyorum zaman yetmemiş. Yazı atlatmak için geçici tamir yapacaklar. Bu arada memur ve işçiler sağlıklık koşularda çalışmak zorunda kaldı. Bayılmalar başladı. Sağlıklı bir çalışma ortamı yok. Belediye’nin işleri de aksıyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, merkezi soğutma sistemiyle ilgili esaslı bakım, onarım ve değişimle ilgili ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Ancak, yaz ayları için mevcut sistemin kalorifer dairesi ve su depolarında Belediye olanaklarıyla tamir çalışması başlatıldığı, bir hafta on gün içinde soğutma sisteminin çalışacağını açıkladı.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı