Ege Haberleri

  Büyükşehir’de güçlü mali yapı sürüyor

  İZMİR, (DHA)
  21.05.2011 - 21:18 | Son Güncelleme:

  Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, mali tablolarını incelediği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu güncelledi.

  Moody’s, izmir’in ulusal uzun vadeli kredi notunu “A3.tr”, uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notunu ise “Ba2” olarak belirledi. Böylece Büyükşehir Belediyesi, aldığı kredi notuyla güçlü ve istikrarlı mali yapısını sürdürdüğünü bir kez daha kanıtlamış oldu. kredi derecelendirme notları değerlendirmesine göre izmir’in yer aldığı “A3.tr“, yüksek kredi kalitesi ve düşük kredi riski beklentisini göstermenin yanı sıra, ödeme yükümlülüklerini zamanında karşılama kapasitesinin güçlü olduğu anlamına geliyor. Kurum tarafından Türkiye’ye de verilen “Ba2” kategorisi ise asgari düzeyde spekülatif özelliklere sahip sayıldığını gösteriyor.

  İyi yatırımlar korunacak

  Moody’s açıklamasında, Büyükşehir Belediyesi’nin kredi açısından güçlü yönleri olarak güçlü faaliyet performansı, tedbirli mali yönetim anlayışı ve kentin çeşitlilik açısından zengin ve büyük bir yerel ekonomiye sahip olması gösterildi. Raporda, izmir bütçesinin geçtiğimiz beş yıl içerisinde belirgin şekilde genişlediği de vurgulandı. Moody’s, izmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı notun kentin hareketli finansal konumunun yanı sıra, Belediye’nin güçlü faaliyet performansını da yansıttığı ifade etti. Dünyaca tanınan derecelendirme kuruluşu, izmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin tedbirli tutumuna bağlı olarak yatırım faaliyetlerinde öngörülen hızlanmanın önümüzdeki günlerde de yine dikkatli bir şekilde süreceği, iyi durumdaki yatırımların da korunacağı yönünde öngörüde bulundu. Raporda ayrıca, izmir’in ulusal alandaki emsalleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek brüt faaliyet bakiyeleri ile olumlu finansman sonuçlarının yanı sıra, daha düşük borç ve borç çevirme oranlarına da sahip olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı