Ege Haberleri

  Büyükşehir belediyesinden, verimi arttırmak için çalışma

  İZMİR (DHA)
  13.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, ürün kalitesi ve toprağın verimini artırabilmek için başlattığı "ücretsiz toprak analizi" çalışmasına Seferihisar’da devam etti. İlçede toplam 307 toprak analizi gerçekleştirildi.

  Verimli bir tarım için üreticilere destek veren büyükşehir belediyesi, toprak analiz çalışmaları için, Seferihisar Turgut Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkan Vekili Ertuğrul Tugay’ın sorumluluğunda sürdürülen çalışmanın rapor toplantısında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Köy Koop Yönetim Kurulu Üyesi Neptün Soyer, Büyükşehir ve Seferihisar Belediyeleri yetkilileri, mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları, toprak sahipleri ve vatandaşlar da hazır bulundu.

  Büyükşehir belediyesinden, verimi arttırmak için çalışma

  Toplantıda, 2012 yılında kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı’nda, çiftçinin gelirini arttırıcı, dengeli gübreleme, toprak kalitesini koruma amacıyla 50 Dekarın altındaki toprak sahiplerine ücretsiz olarak gerçekleştirilen toprak analizinin bilgi paylaşımı, amacı ve sonuçları aktarıldı.

  TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMALI

  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise konumasında, çalışmaların Türkiye’ye örnek olması gerektiğini anlattı. Soyer, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, tarımla ilgili yaptığı çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Bayındır’dan çiçek alıyor, Tire’den süt alıyor, üreticiyi koruyor, kolluyor, yaşaması için bütün imkanlarını seferber ediyor. Bugün de burada üreticimizin kendi gücüyle altından kalkamayacağı 307 bahçe - tarla gibi çok önemli bir sayıda analiz hizmetin, Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştirdi. Şimdi çiftçimiz, ne kadar gübre kullanması gerektiğini, neye ihtiyacı olduğunu ve daha kaliteli üretimi nasıl yapacağını biliyor. Maalesef ki ülkemizdeki tarım politikası üreticiyi yok etmek yönelik. İzmir’de, Büyükşehir Belediyemiz onlara nefes aldırıp, yaşatmak için mücadele veriyor. Biz de ilçemizde köylümüzü yaşatmak için üretici pazarları kurup, onları üretmeye teşvik etmeye çalışıyoruz. Köylünün tarlasıyla, şehirlinin sofrası arasındaki bağın kopmaması, her şeyden önce sağlıklı nesiller yetiştirmek için çok önemli. Çiftçimize, köylümüze verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na minnettarız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı