Ege Haberleri

  Büyük ödül kıpkırmızı reklam merkezi’nin

  Hürriyet Haber
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Reklam Merkezi Ajansı ortağı Hakkı Sal, “Bir İzmir ajansı ve Egeli reklamcı olarak zeytinyağında da oldukça iddialıyız” diyor, Kırmızı ve Kırmızı Bölge’ye gönderilecek işlerin fikri olması gerektiğini bildiklerini anlatıyor.

  Reklam Merkezi / İzmir - Ajans Ortağı Hakkı Sal, büyük ödül Kıpkırmızı’nın ve kategori birinciliği kazandıkları diğer ödülün hikayesini anlattı.
  Ajansınızdan kısaca bahseder misiniz? Kaç yıldır hizmet veriyorsunuz?
  Yaratıcı bir ekip
  Reklam Merkezi, 27 yaşında, İzmirli bir tam hizmet ajansı. Sektörel gelişmeleri takip eden bakış açısı, yaşadığını çağın tüm teknolojik olanaklarını kendine adapte edebilen ve de özellikle de yaratıcı ekibinin yaş ortalaması dikkate alındığında oldukça genç, genç kalabilmeyi başaran bir ajans. Reklam Merkezi kurulduğu günden bu yana sadece işi almak için değil, en iyisini ve doğrusunu üretmek için çalışan, hedef kitleyi motive eden, tüketicinin satın alma gücünü harekete geçiren, bunun için gerekli mecraları en etkili şekilde kullanan bir ajans oldu. Ne kadar yaratıcı işler çıkartırsak çıkartalım, bu hedefimizden ilk günden bu yana hiç sapmadık. Dolayısıyla bugüne kadar hep doğru işlerin altına imza attığımıza inanıyoruz.
  Saf inek sütü
  Basında En İyi Basında En İyi Gıda ve İçecek Reklamı ve Kurumsal İmaj Reklamı kategorisinde 2 Kırmızı Bölge Ödülü kazandınız. Her iki işin öyküsünü de bizimle kısaca paylaşır mısınız?
  Foça Yoğurt, yoğurt dışında peynir ve ayran gibi süt bazlı ürünleri olan özel bir gıda markası. Ürünlerin tümü günlük, taze, katışıksız saf inek sütünden üretiliyor. Bu sayede markamız rakiplerinden doğallık ve saflık bazında ayrışıyor. Foça Ayran için imaj ilanı hazırlamamız istendiğinde, stratejik olarak marka bilinirliği daha yüksek olan Foça Yoğurt’un gücünü arkamıza almamız gerektiğinin kararına vardık. Foça Ayran’ı da bu sayede Foça Yoğurt üzerinden anlattık. Japar ise ülke çapında çok ciddi dağıtım kanalları olan ulusal bir marka. Çift kademeli rezervuarlar için ilan hazırlamamız istendiğinde ürünün temel faydası olan “su tasarrufu” ve bu sayede oluşan “mali tasarruf” üzerine yöneldik ve ilanı bu mantıkta kurguladık.
  En büyük ödülün sahibi
  Ayrıca Büyük Ödül Kıpkırmızı’nın da sahibi oldunuz. Sizin için ne ifade ediyor? Kıpkırmızı’nın sahibi olacağınızı tahmin ediyor muydunuz?
  Kıpkırmızı’yı kazanmak, hele bir de ilk Kıpkırmızı’nın sahibi olma ayrıcalığını taşımak gerçekten büyük bir gurur ve mutluluk. İddialı olduğumuz kategorilerin ikisinden Kırmızı Bölge Ödülü alarak dönmeyi başardık. Kıpkırmızı ise bambaşka bir his. Çok mutluyuz. Mutlu olduğumuz kadar sorumluluğumuzun arttığını da düşünüyoruz. Artık yaptığımız işlerde hep Kıpkırmızı Bölge’yi ilk kazanan ajans çıtası önümüzde duruyor olacak ve hep o çıtayı aşmaya çalışacağız.
  4. yarışmamız
  Kırmızı Bölge Reklam Ödülleri’ne katılmaya nasıl karar verdiniz?
  Geçtiğimiz üç yıl boyunca da Kırmızı’ya katılmıştık. Yani Kırmızı felsefesini bilen, havasını soluyan bir ajansız. Kısacası Kırmızı Bölge bir ilk ama bizim 4. Kırmızı yarışmamız. Biz aslında tüm yaptığımız işlerde de kendimize bir Kırmızı çıtası koyuyoruz. “Bu işle Kırmızı’ya katılsak mı” ya da “kesin bu sene Kırmızı’ya bu işi göndeririz” gibi diyaloglar geçiyor aramızda gün içerisinde. Yani Kırmızı bizim için oldukça değerli. Elimizdeki işlerle Kırmızı’ya katılmayı planlarken Kırmızı Bölge karşımıza çıkınca bütün odağımız Kırmızı Bölge oldu.
  İddiamız sürüyor
  Kazandığınız kategori birinciliğiniz ile 8. Kırmızı Reklam Ödülleri’nde ön elemeden muaf tutularak, ilgili kategoride bir kez daha yarışacaksınız. İddialı mısınız?
  Evet, iddiamızı sürdürüyoruz. Bu yıl Kırmızı Bölge düzenlenmemiş olsa da geçen yıllarda olduğu gibi Kırmızı’ya zaten bu işleri gönderecektik. Hatta Kırmızı Bölge’ye katılmak ve bu kadar çok ödül ile dönmek iddiamızı güçlendiren ve dolayısıyla motivasyonumuzu artıran bir “ön yarışma” oldu bile diyebiliriz.

  Reklam Merkezi / İzmir - Ajans Ortağı Hakkı Sal

  Şehrinizde, reklamcılığı ve yaratıcılığı nasıl değerlendiriyor sunuz?
  Yaratıcılık ve İzmir ayrılmaz bir bütününün parçalarıdır fakat maalesef, hem bölgesel hem ulusal markarlarımız, reklamverenlerimiz azaldı; büyümesi gereken reklam pastası ne yazık ki daraldı. Gerek ekonomik gelişmelere parelel yaşanan olumsuzluklar, gerekse nitelikli iş gücünün İstanbul’a kayması ve daha bir çok etken nedeniyle İzmir reklamcılığının bugün ulaştığı nokta maalesef yeterli değil. Gerçi Kırmızı Bölge’ye en çok katılımın olduğu birkaç bölgeden biri olmamız ve İzmir ajanslarının aldığı ödülller oldukça mutlu ediciydi. Ama ilk yıldaki Kıpkırmızı Bölge’yi bir İzmir ajansının alması İzmir’deki tüm reklamcı arkadaşlarımızı da motive etti diye düşünüyorum. Sanırım önümüzdeki yıl daha fazla İzmir ajansı bu güzel havayı soluyacak.

  Foça Yoğurt / Yönetim Kurulu Başkanı Rasih Sümer

  Markanızın bu ilanla Kırmızı Bölge büyük ödülünü kazanmasını bekliyor muydunuz?
  Reklam Merkezi ile çalışmaya başladığımızdan bu yana yani yaklaşık üç yıldır Kırmızı Reklam Ödülleri ile ilgili her gelişmeyi takip ediyoruz. Kırmızı Bölge’nin başlayacağını da yine ajansımız aracılığıyla öğrenince biz de çok heyecanlandık. Kırmızı Bölge’ye birçok ajansın katılacağını bildiğimizden sonucu büyük bir merakla bekledik. Yarışmadan Kıpkırmızı’yı kazanarak dönmeleri bizleri gerçekten çok mutlu etti. Ajansımızı bir kez de sizin aracalığınızla kutlamak ve onlara teşekkür etmek istiyoruz. Sanırım bundan sonra her Kırmızı’da bir Foça Yoğurt&Ayran ilanı mutlaka yarışacak.

  Japar Rezervuar/ Genel Müdür Erol Amado

  Kırmızı Bölge Reklam Ödülleri ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
  Reklam, kitlelere satın alma konusunda bilgi veren, insanların ihtiyaçlarına yön veren en önemli itici güçtür. Böyle büyük bir organizasyonda kalite ve yaratıcılık çok önemli. Yaratıcılığı teşvik eden en önemli olgu, kişinin ve firmanın nerede olduğunu bilmesi. Bunu sağlayan en önemli olgu da emeğin bir yolla ödüllendirilmesidir. Bu açıdan bakıldığında “Kırmızı Bölge Reklam Ödülleri” çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Ajansımız, reklamı kimsenin görmediği noktadan yakalamayı bilen, az söz ile çok şeyi ifade etmeyi başaran, çizgisi oldukça profesyonel çalışmalar sunuyorlar. Kazandığımız bu ödül, ajansımızın, Japar reklamı ile aldıkları ilk ödül değil, inanıyorum ki son ödül de olmayacaktır.

  Yarın: Radikal Canlı Kırmızı ödülünü kazanan Grafikir Ajansı’nın reklam yazarı Burcu Çetin Kaya ve sanat  yönetmeni Tuncay Arığ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı