Ege Haberleri

  Büyük festival başlıyor

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlki düzenlenen Uluslararası Ankara Dans Festivali, bu akşam Shaman Dans Tiyatrosu’nun “Buluşma” isimli gösterisiyle bugün izleyicilerle buluşuyor.

  ÜÇ gün devam edecek ve adeta görsel şov yaşatacak 1. Uluslararası Ankara Dans Festivali, bu akşam başlıyor. Shaman Dans Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Buluşma” isimli gösteri, Cermodern’de bu akşam izleyici ile buluşuyor. Ücretsiz olarak izlenebilecek gösteride, cumhuriyetin ilanından önceki savaş dönemini farklı bir yorumla sahneye taşınıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında tüm ulusun birlik içinde ayakta kalma mücadelesi ve Atatürk’ün liderliği özel figürler ile kültürümüzün renklerini yansıtan dans ve müzikler eşliğinde anlatılıyor.

  Duygusal anlar yaşatıyor

  Anadolu kültür mozaiğini dans, türkü, ritm ve enstrümanların diliyle anlatan “Buluşma” iki perdeden oluşuyor. Aşk teması üzerine kurgulanan oyun, geçmişten bugüne efsaneleşmiş aşk hikayelerine göndermeler yaparken, gölge oyunları, ışıklandırma ve kostümleriyle Kurtuluş Savaşı, Aşık Veysel, Mevlana, Karagöz&Hacivat gibi tarihi ve kültürel değerlerin de altını çizerek izleyiciye duygusal anlar yaşatıyor. Gösteri, temelde kültürel hazinemizde yer alan tüm değer ve farklılıkların buluşmasının bizi ve asıl bütünü oluşturduğunu yine simgesel bir dansla gözler önüne seriyor.

  Üç farklı mekan

  Yenimahalle Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Rönesans Holding ana sponsorluğunda düzenlenen festival kapsamında, 7 Mayıs Cumartesi gecesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu “Türkler” gösterisi, 8 Mayıs Pazar Ankara Devlet Opera ve Balesi “Harem” balesi Anadolu Gösteri Merkezi’nde izleyici ile buluşuyor. 7-8 Mayıs’ta Cermodern’e kurulacak festival alanında Ankaralı dans grupları ve yurtdışından gelecek gruplar gösteriler yapacak. 11.00’de açılacak festival alanında dileyen ziyaretçiler ücretsiz workshoplara katılma imkanı bulacak. Yurtdışı grupları ayrıca Optimum Alışveriş Merkezi’nde Cumartesi ve Pazar günleri 14.00’te gösteriler yapacak. Festivaldeki tüm gösteriler, halka açık ve ücretsiz olacak.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı