Ege Haberleri

  Büyük aldatmacaya dikkat

  Hürriyet Haber
  16.09.2014 - 01:23 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bumin Nuri Dündar, son zamanlarda reklam kampanyaları ile tanıtımları yapılan boy uzattığı söylenen ürünlerin büyük aldatmaca olduğunu söyledi.


  Yasal boşluklardan yararlanıp, gıda takviyesi şeklinde ruhsat alan firmaların, ithal ettikleri veya kendilerinin hazırlattıkları bu ürünlerin hiçbir bilimsel temeli olmayan reklamlarla halkın sömürüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Dündar, "Maddi boyut bir tarafa, bu ürünler çocuklarda kullanılması sakıncalı bazı maddeler içeriyor. Uzun bilimsel çalışmalarda hiçbir yan etki saptanmadığı iddia edilen bu ürünlerin içerdiği maddelerin yan etkilerini araştırdığımızda; diyabet, mide ve bağırsaklara yan etkilerinin, nörolojik bozukluklara, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluklarına, hipofiz bezi fonksiyon bozukluklarına, psikiyatrik bozukluklara, hipotansiyon, alerjik reaksiyonlar gibi çok ciddi yan etkilere sebebiyet verdiğini görüyoruz" dedi.
  Prof. Dr. Dündar, boy kısalığının tedavi edilebilecekken bu tür yanlış uygulamalarla geri dönüşü olmayan süreçlere girdiğini belirterek, erken teşhis ve tedavinin önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Dündar, "Gerçekten boy kısalığına neden olan tedavi edilebilecek hastalığı bulunan çocukların çocuk endokrin kliniklerine geç ulaşmasına ve tedavi etkinliğinin azalmasına neden oluyorlar. Bu kadar önemli bir konuda Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği sorumluluk gereği önemli bir kampanya başlatmıştır. Sağlık Bakanlığı ve RTÜK gibi kurumlara bu ürünlerin reklamlarının yasaklanması konusunda resmi başvuru yapıldı. Bundan sonraki süreçte yetkililerimizin ve değerli medya mensuplarının bu önemli konuda duyarlı davranacaklarını umuyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı