Ege Haberleri

  Burası Güller Sineması değil

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İl Başkanı Bulgun’un “Burası erken kalkanın yer tutacağı Güller Sineması değil; CHP İl Başkanlığı’dır” sözleri parti içinde yeni bir tartışmayı başlattı. Ortak bildiri ile Bulgun’u eleştiren ilçe başkanları “Sorun yok” mesajı verdi.

  Deniz Baykal’ın istifası ile sarsılan CHP’de, önceki gün yapılan il başkanları toplantısı sonrası, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verildiği, aralarında İzmir’in de bulunduğu dört ilin ise Baykal’ı geri istediği açıklanmıştı. İzmir’deki ilçe başkanları ortak bir bildiri yayınlayarak, il Başkanı Ekrem Bulgun’un kendileri ile ilgili görüşlerini eksik yansıttığını, İzmir’in de Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini söylemişti.

  Bulgun ipleri kopardı

  İlçe başkanlarının, İl Başkanı Ekrem Bulgun’a tavır aldığı şeklinde yorumlanan bu açıklamalar, Bulgun’un “Burada söz söyleyecek, bildiri yayınlayacak insan varsa o da İl Başkanı olarak benim. Gerisi teferruattır. Ancak, düşüncelerini söyleyebilirler. Zaten saygı duydum, istediklerini söylemelerine izin verdim. Lütfen ne partimizi zor durumda bırakacak söz söylesinler ne de il yönetimini ve il başkanlığını. Görevimizin başındayız. İzmir’e sual sorulacaksa biz yanıt vereceğiz, başkası değil. Kimse kendine vazife ihdas etmesin. Burası erken kalkanın yer tutacağı Güller Sineması değil; CHP İl Başkanlığı’dır. Taviz vermem. İstifa etmek gibi bir düşüncem yok” sözleri ile belirgin bir hal aldı. İlçe başkanlarının ortak basın açıklamasında imzası bulunan Konak, Karabağlar ve Buca ilçe başkanları, Bulgun’un istifasını istemek gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, iyice gerilen ortamı biraz yumuşattı.

  “Duygusal davranıyor”

  Karabağlar İlçe Başkanı Birol Ağırbaş, İl Başkanı Bulgun’un duygusal davrandığına vurgu yaparak, “Biz Baykal’a yapılan komplonun sonuna kadar karşısındayız ve mücadelemiz devam edecek. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal’ın da işaret ettiği bir lider görünümündedir. Kendisi adaylığını açıkladığında örgütün telefonları susmadı. Oy vermeyenler bile bizimle olduklarını bildirdi. Ortak açıklamadaki tepkimiz, ilçe örgütlerinin düşüncelerinin Ankara’da eksik yansıtılmasınaydı. İl Başkanımız Bulgun duyguları ile hareket ediyor. İstifasını istemek gibi bir düşüncemiz yok. Kılıçdaroğlu’na destek vermeyen dört il arasında İzmir’in sayılmasını kabul edemezdik. Biz ne Samsun’uz, ne Antalya ne de Adana. İl Başkanımızın endişeleri doğru değil. İnsanlar bazen böyle duygusal davranabiliyor” dedi.

  BiZ DE TEPKiMiZi DiLE GETiRDiK

  Bildiride imzası bulunan Buca İlçe Başkanı Mehmet Süne ise Bulgun’un Ankara’daki açıklamalarına tepki gösterdiklerini, Bulgun istifasını istemek gibi bir düşüncelerinin söz konusu olmadığını belirtti. Bulgun’un “yanlış anlaşıldım” şeklindeki sözlerini de değerlendiren Süne “Eğer ortada bir yanlış anlaşılma varsa, Bulgun çıkıp da doğruları söylemeliydi. Bizim tepkimiz bunaydı. Kurultay delegeleri kendi özgür kararlarını verme hakkına sahiptir” diye konuştu.

  Örgütün başında olsun

  Konak İlçe Başkanı Aytekin Tunus da İl Başkanı Bulgun ile ilçe başkanları arasında bir fikir ayrılığı olmadığını belirtti. Tunus “Biz sadece yanlış anlaşılmayı düzelttik. Başkan Bulgun’un istifa etmesini istememiz doğru değil. Kendisinin, örgütümüzün başında olmasını ve bize yol göstermesini istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı