Ege Haberleri

  Bunu yapan nasıl insandır

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konak Meydanı civarında son 15 gün içinde üç sokak köpeği bıçaklı saldırıya uğradı. Boyun ve sırlarında bıçak yaraları bulunan köpekler, Konak Belediyesi Hayvan Hastanesi'nde tedaviye alındı

  DENİZ SİPAHİ'NİN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

  Bunu yapan nasıl insandır

  SOKAKTAKİ köpekler... Kimimize dost, kimimize korku, hatta kabus. Kimimiz görünce kazık kesilir. Kimimiz kaçar. Kimimiz okşar, dostluk kurmaya çabalar. Kimimiz, “Açtır” der, besler. Kampanyalar açılır yazsın bunaltıcı sıcağında. “Bir kap da su siz koyun. Kavrulmasın sokaktaki dostlar” denir. Buraya kadar tamamdır da, bazıları vardır soğutur insanı insanlığından.İzmir’de konak Meydanı’nda son iki haftada uç sökek köpeğini bıçakladılar. Evet, yanlış anlaşılmasın... Bıçakladılar.
  Kokakm Belediyesi Hayşvan Hastanesi’nde tedaviye alındı, boyun vce sırtlarından yaralı üç köpek. Onlar da anlayamadı herhalde olanı. Ve hayvanseverler, tabii ki tepkili.

  Cezalar bile taksitli


  2004’te çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu’na rağmen sokakta yaşayan hayvanların şiddete gördüğünü, öldürüldüğünü, yaralandığını, tecavüze uğradığını belirten Hayvan Hakları Federasyonu İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Tedbir alınması için gerekli yerlere suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Önder, bu tür suçlarının Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirildiğini, şiddet uygulayanların 300 TL cezayla kurtulduğunu, hatta bunun da taksitlendirildiğini söyledi.
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yeni yasa tasarısını da eleştiren Önder, şyöyle diyor:

  Pazar günü eylem var


  “Tasarı kanunlaşınca sokakta yaşayan tüm kedi ve köpekler sahiplenilmezse, belediyelerin barınaklarına gönderilecek. Birçok belediye kısırlaştırma bile yapamıyor. Barınaklar toplama kampına dönüşecek. 50 kapasiteli barınaklarda bile ölüm var. Hayvan ithalatı serbest kaldıkça, pet shoplarda hayvan satışları devam ettikçe, yapılan bu çalışmaların hepsi boşa çıkacak. Sokaklar şu anda bile terk edilen cins köpeklerle dolu. 30 Eylül pazar günü saat 14.00’te Konak’taki YKM önünde toplanarak, hayvanlar için çıkarılmak istenen bu ölüm yasasına karşı Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüyeceğiz.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı