Ege Haberleri

  Buldan’da vefa

  Özcan DURUSOY / BULDAN, (DHA)
  31.05.2011 - 22:50 | Son Güncelleme:

  Uzun yıllar görev yaptığı Denizli’nin Buldan ilçesinde hastalarla kurduğu ilişkilerle gönüllere taht kuran, herkesten “tek bir sigara parası” diyerek topladığı paralarla yaptırdığı, kendi adı konulan göğüs hastalıkları hastanesiyle efsaneleşen Dr. Abdullah Sayıner ölümsüzleşti.

  Buldan Belediyesi, eski Peynir Hali’nin yıkılmasıyla oluşan alana, eski izmir Belediye Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Buldanlı Dr. Behçet Uz ile Sayıner’in heykelini dikti. Açılış töreni 11. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali kapsamında 3 Haziran’da yapılacak. Sayıner’in heykelinin yaptırılması ve kaidesine dikilmesini sağlayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Dr. Sayıner ilçemizin unutmadığı ve unutmayacağı bir isimdir. Doktorun çok az ve kıymetli olduğu yıllarda ilçemize gelen ve burada halkımıza şifa dağıtan Sayıner, sadece doktorluk yapmakla kalmamış, verem hastalığının yaygın olduğu o yıllarda çok büyük fedakarlıklarla şimdi ilçemizin gurur kaynağı olan Dr. Abdullah Sayıner Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ni yaptırmıştır.Anısını canlı tutma ve gelecek nesillere Dr. Abdullah Sayıner ismini ve yaptıklarını aktarmak anlamında heykelin yapımını gerçekleştirdik” dedi. Dedesiyle aynı ismi taşıyan Ege Üniversitesi öğretim üyesi Abdullah Sayıner, Buldan’a gelerek heykeli inceledi. Buldan Belediyesi’ne dedesine gösterdikleri vefa için teşekkür eden Sayıner, “Kararı alan, uygulayan ve emeği geçenlere minnet ve şükranlarımızı sunarız” dedi.

  SAYINER izmir’DE DOĞDU

  1888 yılında izmir’de doğan Dr. Abdullah Sayıner, liseyi bitirdikten sonra istanbul’da Askeri Tıbbiye’den mezun oldu. Verem hastalığına yakalandıktan ve tedavi gördükten sonra bu hastalığa eğildi. Ağabeyi Celal Sayıner Buldan’da ilkokul öğretmeni olan Abdullah Sayıner, onun ısrarlarına dayanamadı ve ilçeye yerleşti. Burada ticaret dışında dokumacılıkla uğraşanlar arasında veremin yaygın olduğunu gördü ve ilçeye bir hastene kazandırmak için kolları sıvadı. İlçede çok sevilen Dr. Abdullah Sayıner, 70 yaşında 1958 yılında vefat etti. Sayıner’in verem hastası olması, oğlu Dr. Ohan Sayıner ile kendisiyle aynı taşıyan torunun da göğüs hastalıkları uzmanlığını seçmelerinde etkili oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı