Ege Haberleri

  Buhar projesi rafta bekliyor

  Cavit YILDIRIM /YATAĞAN, (DHA)
  06.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yatağan Termik Santrali’nde enerji üretimi sırasında oluşan atık buharla 109 bin konutun ısıtılması projesi, üstlenici firma çıkmadığı için üç yıldır bekletiliyor.

  YATAĞAN Termik Santrali’nde enerji üretimi sırasında oluşan buharın, başta Yatağan olmak üzere Muğla’daki 109 bin konutun ısıtılması amacıyla kullanılması yönündeki proje, girişimci firma çıkmadığı için bekliyor. 3 yıldır, boru hatlarıyla buharı şehir merkezine taşımayı üstelenecek firma bulunamaması nedeniyle, son derece çevreci, modern ve ekonomik katkı sağlayacak projenin devreye girmemesini, “büyük bir kayıp” olarak niteleyen Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. (YEAŞ) Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, “Doğalgaza oranla yüzde 30 daha ucuz ve tamamen temiz bir yöntem olan buharla ısıtmanın ihalesi yapılarak hayata geçmesiyle ilk etapta Yatağan’daki 6 bin konut, ardından il merkezi buharla ısıtılacak. Ama buharla ısıtma projesini hayata geçirip sistemi işletmeye talipli firmanın çıkması durumunda santral olarak altyapı için gerekli olan 5 milyon TL’lik yatırımı yapmaya hazırız. Tesis içinde bize düşen görev, sıcak buharla suyu ısıtmak ve pompalanmaya hazır hale getirmektir. Daha sonra ihale yoluyla işi alacak girişimciler, sıcak suyu boru hatlarıyla Yatağan’a daha sonraki süreçte de Muğla’ya götürebilecek. Böylelikle hava kirliliğinden de kurtulmuş olacağız” dedi.

  120  DERECE

  Yatağan’daki termik santralin üç ünitesinin toplam 610 megawat elektrik ürettiğini belirten Nuri Şerifoğlu, “Prensip olarak en ekonomik yerden buhar alınacak. Sıcaklığı yaklaşık 120 derece olacak. Buhar, şehre pompalanacak olan kalorifer suyunu ısıtacak. Ön izolasyonlu borular sayesinde Yatağan’da ısı kaybı sözkonusu değil. Kayıp, her 15 kilometrede sıcaklığı 1 derece azaltmakta. Muğla’ya giderken kayıp 1,5 dereceyi geçmeyecek. İran ve Rusya’dan alınan doğalgazda yaşanan sorunlar ve dışa bağımlı ısınma politikası göz önüne alındığında buhar tercih sebebidir” şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı