Ege Haberleri

  Buca'da engelsiz rota

  Hürriyet Haber
  14.10.2015 - 15:47 | Son Güncelleme:

  BUCA Belediyesi'nin, engelli vatandaşların ulaşım engellerini kaldırmak için hazırladığı "Buca'yı Birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz" projesinde sona gelindi.


  Buca Belediyesi ile Buca Engelliler Derneği işbirliğiyle hazırlanan ve 495 bin lirası İzmir Kalkınma Ajansı'ndan alınacak hibe desteği olmak üzere toplam 650 bin liraya mal olacak projenin ihale süreci tamamlandı. Proje kapsamında, ilçedeki cadde ve sokaklar ile bina girişleri 360 derece panoramik görüntüleme sistemi ile kayıt altına alınacak. Verilerin sayısallaştırılmasının ardından engelli geçişine uygun rampalar ve hassas zemin çalışmaları yapılacak. Caddelerde sesli ve ışıklı uyarı sistemleri kurularak "engelsiz rota" uygulaması hayata geçirilecek. Mobil cihazlar üzerinden kullanıma açılacak sistem ile engelli vatandaşlar daha rahat ve güvenli ulaşım imkanına kavuşacak.
  Projede ayrıca 200 yerel kamu kurum personeline engellilik algısı ve hizmetlerdeki erişilebilirlik uygulamaları hakkında kapasite geliştirme eğitimleri verilecek. 200 engelli ve engelli yakını da sosyal hakları konusunda bilinçlendirilecek ve kamu hizmetlerini daha yakından takip etmeleri sağlanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı