Ege Haberleri

  Buca’da AKP’liler meclisi terk etti

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  04.11.2009 - 22:05 | Son Güncelleme:

  Tartışmaların bir türlü sona ermediği Buca Belediye Meclisi yine karıştı. AKP meclis üyesi Mustafa Arslan’ın, Buca-Mar’da imar danışmanı olarak görev yapan Ayda Saryal ile ilgili verdiği soru önergesi Başkan Tatı’yı kızdırdı.

  Buca Belediye Meclisi Kasım ayı birinci olağan toplantısı Başkan Ercan Tatı Başkanlığı’nda gerçekleşti. Önceki meclisleirn aksine sakin başlayan toplantı, meclisin sonunda yine karıştı. AKP meclis üyesi Mustafa Arslan dilek ve temenniler kısmında söz aldı. Başkan Tatı’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren Arslan, Buca-Mar şirketinin işçi kadrosunda görev yapan Ayda Saryal’ın, Başkan Danışmanı sıfatı ile toplantılara katıldığı, Buca Belediyesi’ni temsilen görevlendirildiği ve belediyenin üst düzey karar organlarına müdahale ettiği yönündeki iddiaları sordu.

  Arslan’ın bu önergesi Başkan Tatı’yı kızdırdı. Arslan önergesini okuduktan sonra söz alan Başkan Tatı, önergenin meclis tutanaklarına geçtiğini ifade etti. Bu sırada AKP’li meclis üyesi Mustafa Arslan konuşmaya devam etti. İyice sinirlenen Tatı, Arslan’a “Sesini yükseltme, benimle düzgün konuş, otur yerine” diye bağırdı. Arslan da “Siz de benimle düzgün konuşun. Siz benim soru önergeme niye sinirleniyorsunuz?” karşılığını verdi. “Ne biçim konuşuyorsun sen” diye çıkışan Başkan Tatı “Konuşma bitmiştir, alın şu mikrofonu elinden” dedi. Tartışmalara kayıtsız kalamayan AKP Grup Başkanvekili Necati Bahçeci söz alarak, Başkan Tatı’ya “Sizi sakin olmaya davet ediyorum. Benim meclis üyeme bu şekilde davranamassınız. Biz Buca’ya hizmet etmek için buradayız” dedi. Tatı, sinirli davranışlarında geri adım atmayınca, AKP grubu salonu terk etti.

  Meclis çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AKP’li üyelerden Necati Bahçeci “Bu olay Buca halkının huzurunda cereyan etti. Biz bu tavrı hak etmedik. Belediye Başkanı, hiçbir meclis üyesine bunu yapamaz. Bu terbiyesizlik yapılamaz. Burada belediye yönetilmiyor mu? Önerge vermek her meclis üyesinin hakkıdır. Ayrıca bu önerge grup kararı ile verilmiştir. Acaba sesimiz mi kısılmak isteniyor? Başkanın yaptığı bu hareketi ve tavrını kınıyoruz” dedi.
  Önerge sahibi Mustafa Arslan, Başkan Tatı’nın bu çıkışının arkasında Ayda Saryal isminin etkili olduğunu savundu. “Ayda Saryal, Başkan Tatı’nın yumuşak karnıdır” diyen Arslan, önergeye konu olan olayların daha önce de CHP’li üyelerce verildiğini hatırlattı.

  CHP Genel Merkezi tarafından Buca İlçe Başkanlığı’na atanan Ali Rıza Kaya’nın yerine, meclis üyesi Güngör Kaya, CHP grubu tarafından grup başkanvekilliğine seçildi. Ali Rıza Kaya, yaptığı konuşmada, ilçe başkanı atanması nedeniyle böyle bir görev değişikliğinin yapıldığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı