Ege Haberleri

  Bu ortaklık olmaz

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'in elektrik ihalesini alacak GEDAŞ ve SENKOM’un sürtüşmesi, yedi bin ortağı isyan noktasına getirdi. İki şirket arasındaki anlaşmazlık çözülecek gibi görünmüyor.

  ELEKTRİK dağıtımının yılan hikayesine dönen özelleştirme macerası yüzünden sürekli ertelenen yatırımlar, kenti sık sık karanlıkta bırakırken, GEDAŞ'a para yatıran 7 bini aşkın İzmirli ‘‘Artık yeter, bu iş biran önce çözüme kavuşturulsun'' diyor.

  Kaybeden İzmir oldu

  ENERJİ Bakanı Cumhur Ersümer'in dağıtım görevini vermek için iki şirkete ‘‘birleşin'' şeklindeki kesin talimata rağmen GEDAŞ ile SENKOM arasında uzlaşma sağlanamadı. Tarafların uzlaşamaması İzmir'e zaman kaybettiriyor.

  Ağır suçlamalar var

  GEDAŞ'ı ‘‘halktan usulsüz para toplamakla ve çetecilikle'' suçlayan SENKOM'un amacının ‘‘hava parası almak'' olduğunu söyleyen GEDAŞ, ‘‘Bu iş Susurluk'tan beter oldu. Herşeye rağmen İzmir için uzlaşmaya hazırız'' dedi.

  EMO: Bilinçli iflas

  YAŞANAN enerji sıkıntısının ‘‘kasıtlı'' olduğunu önesüren Elektrik Mühendisleri Odası ise, ‘‘Elektrik sistemi bilinçli olarak iflas ettirildi. Amaç özelleştirmeyi ve nükleer santralları kaçınılmaz hale getirmek'' dedi.

  GEDAŞ, hariçten gazel okuyor

  SENKOM Başkanvekili Himmet Sevil, İzmir'in elektrik dağıtımıyla görevli tek şirketin SENKOM olduğunu belirterek, ‘‘GEDAŞ hariçten gazel okuyor'' dedi. Sevil, görevlendirmeyi aldıkları 1991 yılından iptal edildiği 1996'ya kadar niye birşey yapmadıkları sorusuna ‘‘Çünkü sık sık hükümetler, dolayısıyla enerji bakanları değişti'' yanıtını verdi. Mehmet Sevil'in haciz olayının kendisiyle ilgili olduğunu belirterek, ‘‘Bu SENKOM'u bağlamaz'' diye konuştu. Sevil, ‘‘Elektrik işini alabilecek paraları olup olmadığı'' sorusuna da ‘‘Biz köy ağası gibi elimize tespih alıp şu malımız var, bu malımız var diye öğünemeyiz. Bu iş için mali gücümüz yeterlidir. Ayrıca dış kredi alacağız. Devir aldığımız günden itibaren üç yıl içinde iyileştirme planı başlatacağız'' dedi. GEDAŞ'a SENKOM'a yüzde 45 ortak olmaları teklifi götürdüklerini, ancak kabul edilmediğini söyleyen Sevil, ‘‘Siz olsanız reddedildiğiniz yere bir daha gider misiniz?. Ama söz ağzımızdan çıktı, istiyorlarsa yüzde 45 verelim'' dedi.

  Susurluk’tan beter

  GEDAŞ'a ortak şirketlerden ELDA'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, SENKOM'un oda aidatını bile ödeyemeyen bir şirket olduğunu söyleyerek, ‘‘SENKOM'un arkasında gizli bir takım kişiler var. Bunların da ortaya çıkarılması gerekiyor'' dedi. Bu meselenin Susurluk'tan beter olduğunu kaydeden Demirtaş, ‘‘1991'de hiçbir taahhüt olmadan verilen görev, siyasetin ne denli çirkin kullanıldığının göstergesi. ELDA, 502 ortağı ve bankadaki 1.5 trilyon lira parası ile moralini bozmadan bekliyor'' diye konuştu.

  Zorlu: Herkes mağdur

  AYNI sorunu Denizli, Aydın, Muğla bölgesinde 1991'de görevlendirilen AYDEM ile yaşayan Güçbirliği Holding'in Başkanı Kemal Zorlu, elektrik dağıtım ihalesine katılan ortakların mağdur olmamaları için Holding ortağı yapılarak SPK'ya bağlı A.Ş. ortağı haline getirildiğini söyledi. Zorlu, ‘‘Mali milada kadar isteyenlere ortaklık paylarını iade ettik. Daha sonra yasa gereği tüzel kişiliğe çevirdik ve ortaklarımız hem holding, hem de rüzgar enerjisi şirketi ARES'e ortak oldular. 2000 yılı sonunda borsaya gireceğiz. Ama elektrikteki hukuki engeller içinde gecikmesi herkesi mağdur ediyor. Birinci hedef bu konuyu bir an önce çözüme kavuşturmak'' dedi.

  EMO hepsine karşı

  İZMİR kentinin Ocak ayını karanlıkta geçirmek zorunda kaldığını, kış boyunca da sıkıntının devam edeceğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Macit Mutaf, ‘‘Yıllardır dayatılan özelleştirme politikaları, TEK'in parçalanma süreci ile birlikte deneyimli teknik elemanların emekli olmaya zorlanması, yerine bilinçli olarak personel alınmaması ve gerekli altyapı yatırımlarının yapılmaması, İzmir kent içi elektrik sisteminin iflasıyla sonuçlandı'' dedi. Uzun süredir hat ve trafoların bakımının yapılmadığını kaydeden Mutaf, ‘‘Halka özelleştirme ve nükleer, tek ve zorunlu seçenek olarak gösterilmeye çalışılıyor'' diye konuştu.

  SENKOM, para peşinde

  SENKOM'un uzlaşma kapılarını kapattığını söyleyen GEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu, ‘‘Çağrılarımız yanıtsız kalıyor. Zimbabwe'de randevu versinler gidelim. Yeter ki, bu iş çözülsün'' dedi. SENKOM'un her türlü diyalogdan kaçtığını söyleyen Bakioğlu, şöyle konuştu;

  ‘‘SENKOM'la bir kez görüşebildik. Ya yüzde 51 ortaklık veya yüzde 25'ini bedelsiz vermemiz önerisi ile geldiler. Çoğunluk hisseyi veremeyeceğimiz gibi, ortaklarımızın parasını onlar için ödeyemeyiz. Taahhüt ettiğimiz 360 milyon doların yüzde 25'i 90 milyon dolar tutar. Bu parayı niye onlar için ödeyelim. Akılcı bir öneri ile gelsinler. Ancak kesin olan birşey var ki, diyalog olmadan bu işin çözümlenemeyeceği net bir şekilde ortaya çıktı. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sevil icraya düşmüş bir kişi. Şirketin yüzde 51'ini Cıngıllıoğlu'na 3.5 milyon dolara devretmek için hisse devir sözleşmesi imzalamışlar. Paraları olmadığı belli, amaç hava parası almak. Herşeye rağmen oturup konuşalım, ortak bir müşterekte buluşup çözümleyelim istiyoruz. İzmir'de ortaklık yapalım. Manisa zaten GEDAŞ'ın.''

  360 milyon dolar karşılığı 30 yıllığına üstlenmeyi taahhüt ettikleri enerji dağıtımında kayıp ve kaçakları üç yılda yüzde 7'ye düşüreceklerini belirten Bakioğlu, teknik ve finansal açıdan hazır olduklarını da bildirdi.

  7 bin ortak çözüm istiyor

  ELEKTRİK dağıtım ihalesinin kazanıldığı 3 Nisan 1997'de çok ortaklı şirketlere para yatıran 7 bin kişi, işin acilen çözümlenmesini isterken, mağdur olduklarını söylüyor. Sözkonusu tarihte şirketlere birer milyar lira yatıranlar, paraları ile dolar alsalar bugün 4 milyar 290 milyon, marka yatırsalar 3 milyar 619 milyon liraları olacaktı. Eğer sözkonusu parayla borsaya girmiş olsalar, hisse senetlerinin performansına göre ellerindeki para daha da büyüyecekti. GEDAŞ Başkanı Cem Bakioğlu, ortaklardan sermayenin yüzde 1'i olan 119 milyar liranın GEDAŞ kasasına girdiğini, kalanın her şirketin kendisinde olduğunu belirterek, ‘‘GEDAŞ'a sadece taahhütleri var. İş sonuçlanınca talep edeceğiz'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı