Ege Haberleri

  Bu kadarına pes doğrusu

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  13.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son dönemde aşırı yapılaşma ve doğa tahribatıyla gündeme gelen Bodrum’da, Karyalılar’ın dünyaca ünlü 3500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine yüzme havuzlu villa yapıldı.

  Bodrum’a bir konferans için gelen Akdeniz Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, tarih araştırmacısı Özay Kartal ile bölgeyi inceledi. Turgutreis’te 2 yıl önce Bodrum Müzesi arkeologlarının tespitinden sonra, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun tescil ettiği mezar ve odalarının üzerine ve bitişiğine yüzme havuzlu villa yapılarak satıldığını öğrenen Işık, şoke oldu.

  Bilim adamı tepkisi

  Mezar odalarının merdivenlerinin kırıcılarla tahrip edildiği, üzerine yüzme havuzu yapıldığı, kırılarak aralarından pis su boruları geçirildiği, demir çakılarak telle çevrildiği ve duvar örüldüğünü aktaran Işık, tepki gösterdi. Turgutreis Belediyesi Fen İşleri ekipleri ise dün sabah villalarda inceleme yaptı. Kaya mezarlarının etrafına yapılan, inşaat ruhsatı alınmış 6 villadan sadece birinin yüzme havuzunun kaçak olduğu belirlendi, tutanak tutuldu. Villalara, kaya mezarlarının henüz tescilinin yapılmadığı 2002 yılında inşaat ruhsatı verildiği ortaya çıktı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı