Ege Haberleri

  Bu kadar turizmin doğasına aykırı

  Hürriyet Haber
  10.12.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda turizm meslek okullarında "alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin" müfredat programından çıkartılması yolunda alınan tavsiye kararına Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler tepki gösterdi.

  Dersin kaldırılmasının, turizm sektörünün doğasını aykırı olduğunu söyleyen Mehmet İşler, ayrıca turizm sektörüne gelecekte de birtakım yasaklamaların getirilmesinden dolayı endişe duyduğunun altını çizdi.

  ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bu derslerin turizm okullarında verilmesinin gerekli olduğunu söyledi. İşler, "Eğer biz bu dersi öğrencilerimize okullarda vermezsek, teorik açıdan alt yapısı olmayan öğrencilerimiz, sahada sadece uygulamayla öğrenmeye çalışacak. Bu sefer de, daha tehlikeli, zararlı veya müşteriyi memnun edemeyen birtakım sonuçlar ortaya çıkacak ki, bu durum turizmin doğasına aykırı olacaktır. Gençlerimizin sadece kendi deneme ve yanılma yöntemleriyle yapmaya çalışacakları bu iş, ayrıca bu ürünlerin saklanması korunması veya nasıl kullanılacağının bilinmemesi, uluslar arası rekabet alanında aleyhimize kullanılacak bir durum olarak karşımıza çıkacaktır" dedi.

  Turizmin uluslararası rekabete açık profesyonel bir sektör olduğunun altını çizen İşler, "Ancak bu dersin kaldırılmasından öte, gelecekte başka birtakım yasaklamalar veya düzenlemelerin gelmesinden korkuyorum. Ayrıca, sektörün uluslar arası rekabet edebilme gücünü elinden alıcı kararlara kurban gitmesi olasılığı, beni endişelendiren diğer bir konudur. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Turizmi kendi ellerimizle budayarak, kendi yaratmış olduğu gücü, dinamik rekabet ve imkanlardan mahrum etmeyelim. Turizm sektörünün bu tip şeylerle karşı karşıya bırakılması konusunda çok hızlı kararlar alınmaması gerekir. Sektörün daha birçok önemli sorunu varken, problemlerimize yeni sorunlar eklemeyelim. 2023 Türkiye'si için turizmde 50 milyar dolar gelir hedeflerken alınan bu kararla nasıl bu hedefe ulaşacağız? Turizm sektörünün önünün açıldığı takdirde, 2023 hedeflerine 5 yıl içerisinde dahi ulaşabiliriz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı