Ege Haberleri

  Bozdağ’da altına ret

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR (DHA)
  08.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İl Genel Meclisi, Birgi ve Bozdağ’da altın madenine olumsuz rapor verdi. Yörede altın çıkartmanın insan sağlığı ve tarıma geriye dönüşü olmayacak zarar vereceğini gerekçe gösterdi.

  İZMİR’in Ödemiş İlçesi’nde turistik Bozdağ ve tarihi belde Birgi arasında altın çıkartmak için Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne 24 Ocak’ta proje veren Türk, Norveç ve Alman ortaklığı ile kurulmuş Kök Madencilik’in ruhsatının yenilenmesi için yaptığı başvuruya bölgede inceleme yapan İzmir İl Genel Meclisi’nden olumsuz yanıt geldi. Küçük Menderes Havzası’nın, İzmir tarımı için çok önemli olduğu, yörede bulunan 13 köyün halkının madeni istemediği ifade edilen raporda “Birgi yöresinde altın arama faaliyetlerinin bölge insanına, hayvanlarımıza geriye dönüşü mümkün olmayan ölçüde zarar vereceği, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan tarımı yok edeceği gerekçesiyle bölge altın aram faaliyetine son verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” denildi. Raporda ayrıca İzmir İl Genel Meclisi kararının Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre Orman Bakanlığı, Tarım Köyişleri Bakanlığı ile TBMM’de grubu bulunan partilere gönderilmesi istendi.
  İzmir İl Genel Meclisi’nin, Tarım Hayvancılık, Çevre ve Sağlık ile Enerji ve Doğal Kaynaklar komisyonlarının hazırladığı ortak raporu Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Yusuf Vangöl okudu. Vangöl’ün okuduğu rapor Meclis’in CHP, AK Parti ve MHP’li üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.


  Siyaset bir kenara
  Oylama öncesinde söz alan AK Parti Ödemiş üyesi Mehmet Emin Davran, şirketin üç yıllık arama ruhsatı aldığını, ardından süreyi iki yıl uzattığını, 24 Ocak tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne proje sunduklarını dile getirerek, “Küçük Menderes Havzası’nın geleceği için siyaseti bir kenara bırakıp birlikte bütün gücümüzle mücadele etmemiz gerekiyor. Bu havzada altın çıkartılmasını istemiyoruz” dedi. CHP’li Hüseyin Emre Özer de maden ruhsatı yetkisinin il genel meclislerine verilmesi gerektiğini savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı