Ege Haberleri

  BOY VERMEYİP OY VERDİLER

  DHA
  11.08.2014 - 10:46 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi için İzmir’de sandık başına erken gidildi. Yaşlılar hava sıcaklığı nedeniyle, gençler de denize dönmek için sabah erken saatlerde oylarını kullandı.

  Alsancak Gazi Ortaokulu’nda oy kullanmaya gelen 86 yaşındaki Güneş Tarakçıoğlu, bacaklarındaki sağlık problemi nedeniyle aracından inip okula giremedi. Bunun üzerine sandık kurulu ortak kararla oy pusulasını, mührü ve zarfı, araca getirip yaşlı kadına oyunu kullandırdı.

  Çeşme Otoyolu’nda cumartesi akşam saatlerinde İzmir’e doğru dönüş yoğunluğu dikkat çekti. Sabah erken oylarını kullananlar yeniden Çeşme, Urla, Karaburun, Foça, Gümüldür gibi çevre tatil beldelerine akın etti. Gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklarda asılı bulunan cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafları, broşürleri, ilanları ile siyasi partilerin bayrakları seçim yasakları nedeniyle kaldırıldı.

  Sahillerde arttı

  Yazlıkçıların oy kullanabilmesi için CHP’nin Dikili, Çeşme ve Foça’dan kaldırdığı otobüsler dolu geldi. Tatilcilerin oy kullanmasını artırmak için siyasi partilerin yanı sıra sosyal medyada da oy kullanmayı artırmak için ‘Boy verme, oy ver’ çağrıları yapılmıştı. Çeşme’de, 30 Mart’a göre seçmen sayısı 4 bin 200, Bodrum’da ise 11 bin 128 kişi arttı. Bu arada, Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, yaz boyunca yüksek seyreden otellerdeki doluluk oranının cuma gününden beri yüzde 65’lere kadar düştüğünü söyledi. Öncel, doluluk oranının yarından (bugünden) itibaren tekrar yüzde 90’lara çıktığını açıkladı.

  Oyunu kullanan İzmirliler ise hafta sonu tatili için sahillere gitti. Bu nedenle sabah ve öğle saatlerinde çevreyolunun hem gidiş, hem gelişinde yoğun bir trafik oluştu.

  Sandık başı ve çevresinin sakin olması siyasi partilerde seçime katılımın düşük olacağı endişesi yarattı. Ancak bunda oy verme işleminin yaklaşık 1 dakika sürmesi nedeniyle yığılma olmamasının da etkili olduğu görüldü. Yasak olmasına rağmen oy verme kabinine girenlerde herhangi bir cep telefonu kontrolü ve uyarısı yapılmadığı da dikkat çekti.

  Kocaoğlu: İnşallah gönlümüzdeki olur

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu da oyunu Bornova’daki Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu’nda kullandı. Kocaoğlu, oy vermeye eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ve oğlu Çağdaş’la birlikte geldi. Kendisini okulun bahçesinde bekleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’yla selamlaşan ve 9 yaşındaki kızı Ülkü Seda’yı seven Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

  “Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Çevresi ve coğrafyasıyla beraber ciddi sıkıntı söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim burada demokrasiyi çok daha güçlü bir şekilde savunmamız ve bu coğrafyaya barışın, kardeşliğin gelmesi için çaba göstermemiz lazım. Türkiye uzun süredir bu bölgedeki demokrasiye, barışa katkı koyamıyor. Umuyorum bu ve bundan sonraki seçimler demokrasiye, barışa inanmış ve insan haklarına saygılı bir yönetimin iktidarını sağlar. İktidar adil ve eşit davranır. Mazlumun, fakirin yanında olur. Ülke insanının mutluluğu, devlete ve millete güveni artar. Birbirlerine sımsıkı sarılır. Umarım bu seçim bunları sağlar. İnşallah gönlümüzdeki gibi olur. Katılım bence iyi, yoğunluk olmaması tek oy kullanılmasından kaynaklanıyor.”

  UÇAKTAN İNDİ SANDIĞA GİTTİ

  YEREL seçimde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, oy kullanmak için dün saat 10.00’da uçakla İzmir'e geldi. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican ve Bornova ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Bornova Ali Suavi İlköğretim Okulu’na gidip 1334 numaralı sandıkta oyunu kullanan Yıldırım, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi tarihinde yeni bir dönemi başlatacak seçimi yaptı. Cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte doğrudan demokrasi, halkın herhangi bir aracı kullanmadan 5 yıllığına ülkenin, devletin, milletin başı olacak cumhurbaşkanını seçecek bir seçimi gerçekleştiriyoruz.

  YENİ TÜRKİYE

  Milletimize, ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun. Bu seçimin önemi, ‘Yeni Türkiye’nin yol haritasında benim de imzam olsun’ diye bütün vatandaşlarımızın doğrudan yönetime katılımının en önemli başlangıcıdır. Bugün yapılan seçimlerde artık bir dönem tarihe karışıyor. Halkın doğrudan yönetime katıldığı, cumhurbaşkanlığı seçimini kendisinin yaptığı bir dönemi başlatıyoruz” dedi.

  Binali Yıldırım, yakasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde kullandığı kampanya logolu rozetle oy kullanmasını soran basın mensuplarına, “Bunda yadırganacak ne var? Biz 50 gündür kampanya yapıyoruz. Bizim başka bir rozetle ne işimiz olur. Seçim yasağına girmez. Artık bizim tercihimiz biliniyor, kimseyi etkilediğimiz yok. Girdik oyumuzu kullandık, çıktık” karşılığını verdi. Yıldırım, “Adınız başbakanlık için geçiyor, ne diyorsunuz?” yönündeki soruya ise, “Arkadaşlar, teşekkür ediyorum” demekle yetindi. Binali Yıldırım, saat 14.00 uçağıyla İstanbul’a döndü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı