Ege Haberleri

  Boy vermeyip oy verdiler

  Hürriyet Haber
  11.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi için İzmir’de sandık başına erken gidildi. Yaşlılar hava sıcaklığı nedeniyle, gençler de denize dönmek için sabah erken saatlerde oylarını kullandı.


  Alsancak Gazi Ortaokulu’nda oy kullanmaya gelen 86 yaşındaki Güneş Tarakçıoğlu, bacaklarındaki sağlık problemi nedeniyle aracından inip okula giremedi. Bunun üzerine sandık kurulu ortak kararla oy pusulasını, mührü ve zarfı, araca getirip yaşlı kadına oyunu kullandırdı.
  Çeşme Otoyolu’nda cumartesi akşam saatlerinde İzmir’e doğru dönüş yoğunluğu dikkat çekti. Sabah erken oylarını kullananlar yeniden Çeşme, Urla, Karaburun, Foça, Gümüldür gibi çevre tatil beldelerine akın etti. Gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklarda asılı bulunan cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafları, broşürleri, ilanları ile siyasi partilerin bayrakları seçim yasakları nedeniyle kaldırıldı.
  Sahillerde arttı
  Yazlıkçıların oy kullanabilmesi için CHP’nin Dikili, Çeşme ve Foça’dan kaldırdığı otobüsler dolu geldi. Tatilcilerin oy kullanmasını artırmak için siyasi partilerin yanı sıra sosyal medyada da oy kullanmayı artırmak için ‘Boy verme, oy ver’ çağrıları yapılmıştı. Çeşme’de, 30 Mart’a göre seçmen sayısı 4 bin 200, Bodrum’da ise 11 bin 128 kişi arttı. Bu arada, Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, yaz boyunca yüksek seyreden otellerdeki doluluk oranının cuma gününden beri yüzde 65’lere kadar düştüğünü söyledi. Öncel, doluluk oranının yarından (bugünden) itibaren tekrar yüzde 90’lara çıktığını açıkladı.
  Oyunu kullanan İzmirliler ise hafta sonu tatili için sahillere gitti. Bu nedenle sabah ve öğle saatlerinde çevreyolunun hem gidiş, hem gelişinde yoğun bir trafik oluştu.
  Sandık başı ve çevresinin sakin olması siyasi partilerde seçime katılımın düşük olacağı endişesi yarattı. Ancak bunda oy verme işleminin yaklaşık 1 dakika sürmesi nedeniyle yığılma olmamasının da etkili olduğu görüldü. Yasak olmasına rağmen oy verme kabinine girenlerde herhangi bir cep telefonu kontrolü ve uyarısı yapılmadığı da dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı