Ege Haberleri

  Borsa-sanayici pamuk kavgası

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Borsası'nda son dönemlerde pamuk fiyatlarında görülen hızlı çıkış, tekstil sanayicisinin büyük tepkisini çekerken, Borsa Başkanı Hasan Özmen'in Sanayi Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu'na gönderdiği rapor tepkilere yolaçtı.

  PAMUK fiyatlarındaki tekstil sektörünü zora soktuğunu belirten Sanko'nun Ege Bölge Temsilcisi, İzmirli sanayici Hüdai Kurt, ‘‘Pamuk fiyatları dünyadakinin üzerinde. Bu işten çiftçinin kazancı yok, aksine en zararlı çıkan kesim o. Tekstil ve konfeksiyon sanayicisi de zorda, fiyatlar karşında rekabet gücü düştü'' diye konuştu. EGS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Turhan ise fiyatların spekülatif olarak suni bir artış trendine girdiğini belirtti, ‘‘Dünya fiyatlarının üzerine çıkan pamuğa, aynen IMKB'de olduğu gibi müdahale edileceğine inanıyoruz. Bu sıkıntı geçici'' dedi.

  Tüccar zengin oldu

  EGE Çiftçiler Derneği Başkanı Hulusi Tanman ise üreticinin pamuğunu dünya fiyatlarının altında Aralık ayında sattığını belirtti, ‘‘Aralık'ın son günlerine kadar 500-550 bin lira seviyesinde olan Ege pamuğunun fiyatı, bugün 825 bin lira. Yine tüccar zengin oldu. Şimdi tekstil ve konfeksiyoncu daha az kár ettiği için kızıyor ve TARİŞ'e baskı yapmanın yolunu arıyor'' dedi.

  Fiyat düşük

  TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Suat Tufan ise, ‘‘Ege pamuğu, ABD'nin Memphis pamuğundan çok daha kaliteli. Ama onun 10 cent altında kalıyor. Tekstilci ve iplikçi bugüne kadar repodan, faizden çok para kazanmaya alışkın olduğundan veryansın ediyor. Stok yapmadılar, ekonomik kararlar nedeniyle üretime dönmek zorunda kaldılar, pamuk ihtiyaçları var. Fiyatları iki ay öncesine göre yüksek bulunca isyan ediyorlar'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı