Ege Haberleri

  Bornova'nın bütçesi belli oldu

  Hürriyet Haber
  19.10.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova Belediyesi'nin 2013 yılı bütçesi 204 milyon lira olarak kabul edildi. Bütçenin yaklaşık 63 milyon liralık bölümünü de yatırımlar oluşturuyor.


  Borcu bulunmayan Bornova Belediyesi son üç yılda olduğu gibi 2013 yılında da tüm yatırımlarını öz kaynakları ile yapacak.
  Bu yıl 50 milyon liralık yatırımla ilçe belediyeleri arasında öne çıkan Bornova Belediyesi, 2013 yılı için de dev bir bütçe hazırladı. Bornova Belediye Meclisi 2013 yılı bütçesini 204 milyon lira olarak kabul etti. Bütçede geçen yıla oranla yüzde 27 oranında artış sağlandı. Gelecek yıl yatırımlar için ise 63 milyon liralık bir kaynak ayrıldı. Gelecek yıl yapılacaklarla birlikte Bornova'da son 4 yılda yapılan yatırımların miktarı 200 milyon lirayı aşmış olacak.

  Geçen yıllarda içinde yarı olimpik tesisleri bulunan Işıkkent Spor Tesisleri, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, Naldöken Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kadın Konukevi, Dramalılar Köşkü, Sağlık Köyü, Atatürk Kitaplığı ve pazaryerleri gibi önemli fiziki yatırımları tamamlayan Bornova Belediyesi önümüzdeki yıl da büyük projelere başlayacak. Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, Altındağ Kültür Merkezi, Altındağ Spor Salonu, Doğanlar Stadyumu, Gençlik Merkezi gibi projeler hayata geçirilecek. Ayrıca Bornova Merkez Pazaryeri'nin yanı sıra Çamkule ve Evka-3 pazaryerlerinin de inşaatlarına başlanıp bitirilecek. Bunun yanında yol ve kaldırım yapımı gibi hizmetler de devam edecek.

  Fiziki yatırımların yanı sıra sosyal işler de bütçede önemli bir yer tutuyor. Sosyal yardımlar için gelecek yıl 8.5 milyon liralık bir kaynak ayrıldı. Bu kaynakla BELGEM'de ücretsiz lise ve üniversite kurslarından, giysi eşya ve gıda yardımlarına, evde yaşlı, hamile ve bebek bakım hizmetlerinden, üniversite öğrencilerine yardımlara kadar pek çok projenin kapsamı genişletilerek devam edecek. İhtiyacı olan vatandaşlar için gıda, giysi ve eşya bankaları da hizmetlerini sürdürecek.

  Işıkkent Spor Tesisleri, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, Naldöken Kültür Merkezi, Kadın Konukevi ve pazaryerleri gibi fiziki yatırımların büyük çoğunluğunun son 3.5 yılda tamamlandığını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Ama en büyük yatırım insana olan yatırımdır. Bu yönde de çok ciddi çalışmalarımız oldu. Sanat, spor, kültür, bilim alanında pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bunların hepsi vatandaşların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan ve onların yaşam standartlarını yükselten projeler. Yaşlı, gebe ve bebek bakım hizmetlerini yurttaşlarımızın evlerine giderek orada veriyoruz. BELGEM'de ücretsiz olarak verdiğimiz üniversite ve lise hazırlık kurslarındaki öğrenci sayımız 3 bini aştı. 2013'de de bu yatırımlar artarak devam edecek. Özellikle çevre semtlere ciddi anlamda yatırım yapıyoruz. Fiziki yatırımlarımızın yanı sıra çok ciddi sosyal yardımlarımız da oluyor. Bornova'da herkese modern yaşam koşullarını sağlamak için çaba harcıyoruz”  dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı