Ege Haberleri

  Bornova'nın bin yıllık çarşısı aslına dönüyor

  İZMİR (DHA)
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova Belediyesi, tarihi bin yıl öncesine kadar uzandığı bilinen ilçenin merkezindeki Büyük Çarşı'da adına yakışır bir yenileme çalışması başlattı.

  Binaların cephelerinin aslına uygun hale getirileceği restorasyon ve sokak düzenleme çalışmalarının ardından tarihi Büyük Çarşı bambaşka bir görünüme bürünecek. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır restorasyon çalışmalarının başlaması nedeniyle çarşı esnafıyla kahvaltıda buluştu çalışmaları yerinde inceledi
  Binaları aslına uygun hale getirmek için uzun soluklu bir çalışma yapan Bornova Belediyesi, “Büyük Çarşı Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenleme Projesi”ni faaliyete geçirdi. Proje üzerinde belirlenen değişiklikler ve gerekli tadilatlar binalara uygulanmaya başladı.

  Toplam 77 parselden oluşan alandaki binalardan 49'unun sahibi projeye katılmak için onay verdi. Bornova Belediyesi'nin gerçekleştirdiği ihale sonucunda 2012 yılının sonuna kadar 941 bin lira maliyetle tamamlanacak olan Proje kapsamında, binaların dış cephelerindeki tadilatlar yapılmaya başlandı. Öncelikle binaların doğal görünümlerini bozan sıvalar sökülmeye başlandı.
  Proje kapsamında Büyük Çarşı'daki işyerlerinin çatıları, kapıları, pencereleri aslına uygun olarak restore edilecek, ön cepheleri ise pastel renklere boyanacak. Bornova Belediyesi'nin projesi Büyük Çarşı'daki 538, 540, 541, 542, 543, 544, 545 ve 452 sokakları kapsayacak.

  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, ilçenin geleceğini geçmişle harmanlayarak oluşturduklarını söyleyerek, “Bornova Merkez'deki Büyük Çarşı'nın tarihinin Selçuklulara kadar gittiği biliniyor. Böyle bir çarşıya sahip olmak bir ilçe için çok önemli bir değer. Biz de belediye olarak bu değeri orjinal haline en yakın şekliyle korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bunun için tüm hazırlıklırımızı tamamladık, çalışmaya da başladık. Kısa süre içinde Büyük Çarşı bambaşka bir görünüme kavuşacak” dedi.
  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'la birlikte kahvaltı yaparak projeyle ilgili ayrıntıları konuşan esnaf, çarşının yepyeni bir görünüme kavuşacak olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Heyecanla restorasyonun bitmesini beklediklerini söyleyen işyeri sahipleri, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'a teşekkür etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı