Ege Haberleri

  Bornova'da engeller kalktı

  İZMİR (DHA)
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova Belediyesi engellerinin kent içinde rahatça hareket etmesi için hayata geçirdiği proje ile ilçenin kaldırım ve yollarına engelli rampaları inşa etti. Belediye tesislerine de uygun asansörler yapılarak engelli yurttaşların kapalı mekanlarda da istedikleri yere ulaşması için gereken önlemler alındı.

  Bornova'nın tamamında kaldırımlar, tretuvarlar, belediye ait tesisler, parklar ve çocuk oyun alanları engellilere göre düzenlendi. Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'ın talimatı ile uygulanan proje için 1.5 milyon lira harcandı. Engelliler Yasası'nın uygulanma tarihi 3 yıl ertelendi. Bornova'daki engelliler ise sokaklarda, caddelerde ya da belediyeye ait tesislerde rahatça hareket etmek için 2015 yılını beklemek zorunda kalmadı.

  Bornova Belediyesi'nin dev projesi kapsamında; 22 mahallede engelli rampası düzenlemesi ve 17 mahallede de sokak düzenlemesi yapıldı. Tam 4750 adet yeni rampa oluşturulurken engellilerin kullandığı kaldırım ve tretuvarların araçlardan korunması için 3 bin adet yeni bariyer yerleştirildi. 13 kilometre de tretuvar parke taş döşendi.
  Belediyeye ait Naldöken Kültür Merkezi ve Mevlana Toplum Merkezi ile Uğur Mumcu Kültür Merkezi de engellilere göre düzenlendi. Aynı kapsamda İçtaş Hizmet Binası, Belgem Dershaneleri ile Büyükpark içindeki Nikah ve Meclis Salonu engellilerin rahatça ulaşabileceği ve hizmet alacağı hale getirildi. Çamdibi Kapalı Pazaryeri tesisleri ile Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu'nda engelliler için değişiklikler yapıldı. Tüm belediye tesislerine engelli asansörleri ve rampaları ile tutunma barları da monte edildi.

  Engelli vatandaşların kentin her yerine rahatça ulaşabilmeleri için büyük bir proje uyguladıklarını ifade eden Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, “Mimari engelleri ortadan kaldırdık. Engeller nedeniyle hareket edemeyen vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunu yaparken sadece yollardaki engelleri kaldırmadık. Aynı zamanda belediye hizmet binalarımıza da uygun asansörler yaptık. Rampalar ve merdiven tutunma sistemleri ile engellilerin ulaşımını ve yürümesini kolaylaştırdık. Görme ve işitme engelli vatandaşlarımızın da hayatını kolaylaştırmak adına da bir çalışmayı sürdürüyoruz. En önemli hedefimiz Bornova'da her bir yurttaşımızın kentin bütün olanaklarından, sosyal imkanlardan eşit oranda yararlanmasını sağlamak” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı