Ege Haberleri

  Bornova'da bahar mesaisi

  İZMİR (DHA)
  26.03.2016 - 12:09 | Son Güncelleme:

  BORNOVA Belediyesi, daha sağlıklı ve hijyenik ortamlar için evsel atıkların toplanması, süpürülmesi, nakledilmesi, konteyner onarım, yenilenmesi, ibadet yeri bakımı çalışmalarının yanı sıra bahar temizliği kampanyası da başlattı. 2015’te bir önceki yıla göre 35 bin ton daha fazla evsel atık toplanan Bornova’da, bahar temizliği de Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak.

  Bornovada bahar mesaisi

  Bornova Belediyesi’ne bağlı 45 mahallede yer alan meydan, bulvar, pazaryeri, cadde ve sokaklarda aralıksız temizlik hizmetleri veriliyor. Vardiyalı olarak sürdürülen temizlik çalışmalarında, 450 personelin, 30 çöp kamyonu, 10 yol süpürge aracı, 1 vidanjör, 2 konteyner yıkama aracı, 2 kepçe, 8 damperli kamyon, 9 çift kabinli kamyonet kontrol aracı, 2 servis minibüsü, 2 yer bakım - yıkama makinası, 4 çok amaçlı çöp toplama aracı, 2 kanal açıcı, 3 mini damperli çöp aracı, arazöz, binek araçla hizmet verdikeri açıklandı. İlçede, 2014 yılında 136 bin ton, 2015 yılında ise 171 ton katı atık toplandı. 14’ü engelli 188 süpürge görevlisi de, her gün 376 kilometre yolu temizledi. Belediye ekipleri bunların yanı sıra, ibadethanelerin temizliğini de gerçekleştirdi. Okul, cami, muhtarlık, hastane, fotoğrafçı, eczane ve işyerlerine dağıttığı atık pil toplama kumbaralarıyla, çevrenin korunmasına katkıda bulundu. Bu çalışmalarda 2014 yılında bin 770 kg, 2015 yılında 6 bin 462 kg atık pil yine 130 cam kumbarasında ise 2014 yılında 4 bin 809 kg, 2015 yılında 5 bin 847 kg cam atığı toplandı. Haftanın 6 günü değişik mahallelerde kurulan 21 pazayerinin temizliği yapıldı. Ayrıca evlerde yapılan tamiratların ardından çoğunlukla sokağa bırakılan ve çirkin görüntülerin oluşmasına neden olan molozları da toplandı. 30 çuvala kadar olan moloz atıkları, belediye tarafından alınıp önceden belirlenmiş döküm alanlarına götürüldü. İki yıkama ekibi, çöp konteynerlerin temizliğinden ve bakımını gerçekleştirdi. Sivrisinek ve karasineklerle mücadele için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ilaçlama yapıldı. İlçe sınırları içinde bulunan 105 ibadethanelerin temizliği de, 8 personelden oluşan 2 ekip tarafında yapılmaya başlandı.

  BAHAR TEMİZLİĞİ SOKAĞA TAŞTI

  Geçen yıl ilki yapılan Bahar Temizliği kampanyasına, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bahar temizlikleri, 2 nusan tarihinde Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda başlayıp diğer mahallelerle devam edecek. Temizliğin en temel ihtiyaç olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Olgun Atila, "Bunun bilinciyle bu konuda en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Pek çok mahallemizde yaptığımız bahar temizliğinde vatandaşlarımız da bizlerle birlikte sokakları temizleyip, en büyük temizliğin kirletmemek olduğunu herkese gösterdi. 2 Nisan’da da tüm Bornovalıları, Cumhuriyet Meydanı’na bekliyoruz. Nasıl evlerimizde bahar temizliği yapıyorsak, sokaklarımızı da hepbirlikte temizleyeceğiz" dedi.  Etiketler: izmir

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı