Ege Haberleri

  Borcunu ödemeyen yatırımcı icraya verildi

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Sanayi Odası'nın önderliğinde yapımına başlanan Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde tesis kurmayı planlayanların canı yandı. 100 parsel bulunan 3 milyon 225 bin metrekarelik OSB'nin altyapısı 1997'de tamamlanarak Sanayi Odası'na teslim edildi.

  BÖLGEDE metrekaresi 5, 6.5 ve 7.40 dolardan 77 parsel satıldı. Sanayi Odası, sanayicilerden senet aldı, 18 ay vade yaptı, daha sonra talep üzerine ödeme tarihini 18 ay daha erteledi. Ancak oda, altyapıyı yapan Ayyıldız İnşaat'ın hakedişlerini ödemede sıkıntıya düştü.

  SANAYİ Odası, üç bankadan kredi çekti. Çekilen 6 trilyon lira kredi karşılığında bölgedeki arsalar teminat gösterildi. Arsa alan yatırımcılardan 17'si krediyi ödeyemeyince bankalar kapılarına dayandı. Bir sanayicinin evindeki beyaz eşyaların bile haczedildiği öğrenildi.

  ODA Başkanı Abdülkadir Uslu'nun 3 Mart 2001 tarihinde ödenecek 731 bin dolar senedi olduğu, Meclis Başkanı Süleyman İlgeri'nin satın aldığı iki arsadan birinin parasını ödediği, diğerini ödeyemeyip icralık olduğu öğrenildi. Arsa alan 60 sanayici ise borcunu kapattı.

  BAŞKAN: KRİZ ETKİLEDİ

  DENİZLİ Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, sanayicinin icralık olmasında odanın suçlandığını söyleyerek, ‘‘Ekonomik kriz nedeniyle 2-3 yıldır borcunu ödemeyenlerin bizi suçlamasına anlam veremiyorum. Bankalar vade uzatmadı. 30 milyon dolar yatırım yaptık. Hepimizin borcu var. Zor koşullar altında, kendi olanaklarımızla OSB kuruyoruz, sanayicinin icralık olması hoş bir hadise değil’’ dedi. ‘‘Ben de icralığım’’ diyen Meclis Başkanı Süleyman İlgeri de ‘‘Bankalardan kredi çektik, senet verdik. Benim senedim de protesto oldu. Hiç kimseye zorla arsa satılmadı. Bir kişi dört parsel kapatmış, şimdi parasını ödeyemiyor. Ondan sonra Sanayi Odası bizi oyuna getirdi, arsaları rant için almıştık satamıyoruz diye bağıranlar var. Bunlar yanlış. Kriz hepimizi etkiledi. Ben de borcumu ödeyemedim. Ancak, aldığım malın değerini ödemek zorundayım. Herkes böyle düşünmeli. Spekülasyonlar yaratılmasın’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı