Ege Haberleri

  Borç yüzünden elektrik kesildi 25 bin balık öldü

  Yaşar ANTER / MİLAS, (DHA)
  24.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milas’ın Avşar Köyü’nde bir balık çiftliğinin elektriği, borç yüzünden kesildi. Havuzlara su sağlayan motorların çalışmaması üzerine 25 bin balık oksijensizlikten telef oldu.

  MİLAS Avşar Köyü’nde, 10 yıldır tarlasında açtığı dört toprak havuzda levrek yetiştiren evli, iki çocuk babası Yetkin Taş’a, dört aylık 19 bin 500 lira elektrik borcu geldi. Taş, borcun ilk üç aylık 14 bin 500 lirasını ödedi, 5 bin lira için de AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye, iki ay sonrasına senet verdi.
  Ancak, iddiaya göre senet işleme konulmadı, elektrik pazartesi günü kesildi. Elektrik kesilince havuzlara su sağlayan motorların çalışmadı, 25 bin balık oksijensizlikten telef oldu. AYDEM’e tepki gösteren Taş, şunları söyledi:

  Haber vermediler

  “5 bin TL borç için bu yapılır mı? ‘Elektriği kesmeyin, balıklar ölür, iflas ederim’ diye uyardım. Ancak, dinlemeyip, haberim olmadan elektriği kestiler. 2-3 gramlık levrek yavrularını iki yılda satılacak duruma getiriyoruz. 300 gram olmuşlardı. İki ay içinde satacaktım. Borcumu da faiziyle ödeyecektim. Ancak, elektrik kesilince, havuzlara oksijen sağlayan su devir daim motorları çalışmayınca, balıklar telef oldu. Zararım 100 bin lira. Şimdi AYDEM’e değil, yem ve çeşitli mazlemeler aldığımız esnafa da borcumu ödeyemeyeceğim. Dava açıp, hakkımı arayacağım. Birkaç gün içinde bilirkişi gelerek, zarar tespiti yapacak.”

  Bildirim yapılmıştı

  AYDEM Milas İşletme Müdürü Ali Karabıyık, elektriğin borç yüzünden kesildiğini doğruladı, “Ancak, elektriği kesmeden önce tebligat yapılmış. Borca karşılık senet verilip, verilmediğine ilişkin bilgim yok. Borçlarla ilgili konuyu il merkezindeki Mali İşler Müdürlüğü takip eder, ödenmeyen borçlar için elektrik kesilmesi talimatını verir. Bazen bizim de konu ile ilgili bilgimiz olmaz. Olayın bu boyuta gelmesi elbette üzücü. Konuyu, yine de yakından takip edeceğim” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı