Ege Haberleri

  Bor erkeklere zararlı değil

  Evren KASIRGA / MANİSA, (DHA)
  10.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmayla bor ve türevlerinin erkeklerin sperm profilini bozmadığı ortaya çıktı.

  Araştırma, Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz yürütücülüğünde, Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Talha Müezzinoğlu ile Prof. Dr. Murat Lekili’nin desteği, ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yavuz Ataman ile ekibinin katkılarıyla tamamlandı. Araştırma sonuçlarının uluslararası saygınlığı olan bilimsel bir dergide yayımlandığını belirten Korkmaz, “Maden sahasında, sürekli bor maruz kalarak yaşayan erkeklerin sperm profilinde, Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine göre yapılan değerlendirmelerde olumsuz bir etki saptanamamıştır. Çalışmaya alınan bireylerin günlük 6.5 miligram bor aldıkları ve sürekli bor madeni sahası içinde yaşadıkları tespit edilmiştir” dedi.
  Avrupa Birliği’nin deney hayvanlarına yüksek miktarda bor uygulanması sonucu elde edilen veriler doğrultusunda bu maden ve türevlerini toksik maddeler sınıfına aldığını hatırlatan Korkmaz, yeniden değerlendirmenin yararlı olacağını bildirdi.
  Çalışma safhaları
  Korkmaz, “2005 yılında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü tarafından başlatılan araştırmanın içinde yer aldık. Aslında iki yıl süren çalışmamız 2007 yılında tamamlandı. Ancak verilerin tekrar elden geçirilmesi uzun sürdü. Bor araştırması için Balıkesir ile Bigadiç ilçesinde toplam 34 kişi üzerinde çalışma yaptık. Bu kişiler arasından özellikle bir ailedeki rahatsızlıkları bulunanlar hariç üç erkeği araştırmamız için baz alıp izledik. İstatistiki bilgiler için yeterli olan 30 rakamını bu sayede geçmiş olduk. Erkeklerin spermleri üzerinde yaptığımız çalışmalarda onlardan idrar örnekleri aldık ve vücutlarına 24 saat içinde giren bor miktarını ölçtük. Aynı araştırmanın bir benzerini kadınların doğurganlığı üzerinde yaptık ve karşılaştırdık. Sonuçta da bor madeninin erkeklerde iktidarsızlık yapmadığı verilerle sabitlendi” diye anlattı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı