Ege Haberleri

  Bodrum'da 'süngerci heykeli' törenle açıldı

  Osman URAS/BODRUM (Muğla), (DHA)
  24.02.2015 - 01:03 | Son Güncelleme:

  BODRUM'da, ilçede geçmişten günümüze önemli bir yere sahip sünger avcılarının anısına yaptırılan 2 metrelik heykel törenle açıldı.

  Neyzen Tevfik Caddesi'nin sahil tarafında mermer kaide üstüne polyesterden yapılan 2 metrelik heykel, Bodrumlu esnaf Erdoğan Yavaş'ın katkılarıyla genç heykeltıraş Hasan Cingiz tarafından yapıldı. Heykelin yanına ilçede bilinen sünger avcılarının isim plaketlerinin çakılı olduğu bir mermer blok da yerleştirildi. Bodrum Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Güneri Günaydın, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ve yaşayan efsane sünger avcılarından biri olarak anılan 'Aksona' lakaplı 65 yaşındaki Mehmet Baş'ın da katılımıyla heykelin açılışı yapıldı. Törende konuşan sünger avcısı Mehmet Baş, şöyle dedi:
  "Bodrum yani Halikarnassos, dünyanın ilk kadın amiralini yetiştirmiştir. Yazılı kayıtlara göre 1800 yıl öncesinden başlayan sünger avcıları var. O günden bu güne yaşadığımız topraklarda usta çırak ilişkisiyle yetişen sünger avcıları ve deniz kültürü var. Bodrum Kalesi'nin burçlarının içinde, tersanelerdeki ırgat iplerinde, gördüğünüz teknelerin direklerinde, ruhunda isimsiz kahramanların izleri var. Bu insanlar olmasıydı Bodrum'da ne denizcilik, ne de dünya çapında tekne yapımcılığı gelişemezdi. Ben yarım yüzyıldır bu muhteşem kültürün içinde yoğrulup, büyüdüm. Benim hocam ve öğretmenim denizdir."
  Baş'ın konuşması ardından kurdele kesildi, alkışlar eşliğinde heykel üzerindeki örtü kaldırılarak açılış yapıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı