Ege Haberleri

  Bodrum'da Fazıl Say rüzgarı

  Yaşar ANTER-Nilüfer KANDIRMIŞ/ BODRUM
  13.12.2014 - 11:12 | Son Güncelleme:

  BODRUM'da konser veren ünlü piyanist Fazıl Say, Mozart'ın etkilendiği gerçek Türk müziğinin mehter müziği olduğunu söyledi.

  Bodrumda Fazıl Say rüzgarı
  Says Fazıl Say Anadolu Konserleri kapsamında dün akşam Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde piyanist Fazıl Say, sahne aldı. İlginin büyük olduğu konserin biletleri günler önceden tükendi. Herhangi bir program yapmadığını tamamen doğaçlama olarak, aklına ne gelirse onu çalacağını belirten Say'ın konseri dört bülümden oluştu. Say, konserine ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın Türk Marşı ile başladı. Yaklaşık 800 kişinin izlediği konserde Say, Mozart ve Frederic Chopin eserlerinin yanı sıra kendisinin 'Gezi Park-2 Solo Piyano' ve 'Baladlar' isimli eserlerini seslendirdi. Bestelerin ilginç öykülerini de izleyicilere anlatarak bilgilendiren Say, "Türkler'in Viyana kuşatması sırasında mehteranlar geceleri, Viyana ordusunu uyutmamak için büyük gümbürtü ile çalan mehter müziği asırlar boyunca Viyana halkının kulağında kalmıştır ve birbirlerine aktarmışlardır.
  Bodrumda Fazıl Say rüzgarı
  Viyana kuşatmasını Mozart'ın dedesi yaşamış olsaydı, o ritimler ona aktarılmış olacaktı. Hatta o zamanlar çocukları korkuturlarmış sokağa çıkarken 'Aman Türkler geliyor dikkat et' diye. O nedenle Mozart'ın etkilendiği gerçek Türk müziği mehter müziğimizdir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı