Ege Haberleri

  Bodrum'da bale şöleni

  Hürriyet Haber
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğal güzellikleri, tarihi ve kültür yapısıyla turizm cenneti olan Bodrum, 7. Uluslararası Bale Festivali ile renklenecek. 19 Ağustos’taki açılışı Ankara Devlet Opera ve Balesi yapacak.

  DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği 7. Bodrum Uluslararası Bale Festivali, bu yıl 19-30  Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılacak. Bodrum Kalesi’nin Kuzey Hendeği’nde düzenlenecek festivalin 19 Ağustos’taki açılışını, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Modern Dans Topluluğu “Bin Kalp Atışı” adlı eserle yapacak. Yapıt, enerjik yaşam tarzlarından, arayışlara kadar pek çok temayı üç ayrı bölümle seyirciyle buluşturuyor.

  Fransız topluluğu

  22 Ağustos’ta ise Fransızların ünlü Kafig Bale Topluluğu “Tricote” adlı oyunu sergileyecek. Kafig Topluluğu, dört dansçı ve bir koreograf ile Bodrum’a gelecek. Grup, koreograf Mourad Merzouki’nin günümüz müzik ve dans akımı hip-hop tarzı dansları ile sahne alacak. 25-26 Ağustos günlerinde ise Antalya Devlet Opera ve Balesi “Harem” isimli oyunu sahneye koyacak. Sahnelendiği illerde izleyicilerden büyük ilgi gören “Harem”, Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerinden bir kesiti bale adımlarıyla anlatan tek Türk balesi olma özelliğini taşıyor. Eserde, Topkapı Sarayı’nın gizemli yaşantısı, kendi yazgılarını belirleyen cariyeler, iktidar hırsı için evladını bile gözden çıkaran Kösem Sultan’ın hayatından kesitler anlatılıyor.

  Marsilya balesi sahnede

  ? Harem’de başlıca rollerde, Arzu Dirin (Gülbeden), Volkan Ersoy (Padişah), Almula Özlem (Kösem Sultan), Elif Fırat (Çeşmidil), Bahri Gürcan (Kemal) ve Ayşegül Aydemir (Baş cariye) yeralıyor. 29-30 Ağustos günlerinde de Fransa’nın Marsilya Balesi “Somewhere Herman Scherman Lucinde Childs” isimli eseri sahneleyecek. DP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğine sahip olan Bodrum Uluslararası Bale Festivali’nin sezon ortasında ilçeye renk ve heyecan getireceğini belirtti. Geçen yılki festivali 6 bin sanatseverin izlediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı