Ege Haberleri

  Bodrum ressamı sergi ile anıldı

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  26.03.2016 - 12:38 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ni binlerce resim ile dünyaya tanıtan ve Bodrum ressamı olarak anılan merhum Mehmet Sönmez’in begonvilli Bodrum evleri resimleri ve Bodrum yaşamını anlatan çizgileri yıllar sonra yine sanatseverleri hayran bıraktı.

  Bodrum ressamı sergi ile anıldı

  1970’li yılların başında geldiği Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde binlerce anısını tuvale aktaran ve 1998 yılında yaşamını yitiren ressam Mehmet Sönmez’in 35 eserinin yer aldığı sergi Oasis AVM Sümbül Sokak’ta açıldı. 16 Nisan tarihine kadar ziyarete açık kalacak serginin açılışını Oasis AVM Halkla İlişkiler Yetkilisi Duru Tümer ve Art Ajanda sorumlusu müzisyen Necmi Cavlı sanatçılarla birlikte yaptı.

  Bodrum ressamı sergi ile anıldı

  Bodrum’un begonvilli sokakları, rakı, balık, eğlence hayatı, balıkçı ve süngercilerin yaşamını kendine özgü tekniği ile tüm dünyaya duyuran Sönmez’in sergideki eserleri sanatseverleri yine hayran bıraktı. 1970-1974 yılları arasında derlediği çalışmaları Nefti isimli kitabında toplayan çizgileri ile birçok çocuk kitabına destek veren, Yaşar Kemal’in kitaplarının kapaklarında da çizgileri bulunan Sönmez’in Bodrum’un kültür ve sanat tarihinde unutulmazların arasında yer aldığını belirten Duru Tümer "Böyle sanatçılar kolay gelmiyor. Bodrum’u çeyrek asır çizgileri sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıttığı gibi aynı zamanda ilçeyi sevdiren bir tarzda resim yapan Sönmez her çizdiği çizgi ve fırçasındaki her renk ile Bodrum’u anlattı. Bodrum’u sevenler O’nu, O’nu sevenler Bodrum’u sevdiler" dedi.  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı