Ege Haberleri

  Bodrum’a deniz müzesi

  Nilüfer KANDIRMIŞ, (DHA)
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek olan Yat Festivali, Bodrum Deniz Müzesi’nin açılışı ile başladı.

  Müzede, Bodrum’un 3 bin yıllık tarihi geçmişinde kullanılan balıkçı, süngerci, nakliye, gezi teknelerinin birebir modelleri sergileniyor. Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Denizciler Derneği işbirliğiyle Çarşı Mahallesi Cevat Şakir Mahallesi, İnci Sokakta tarihi bedestende oluşturulan müze törenle hizmete girdi.

  Açılış törenine, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Deniz Ticareti Genel Müdürü Mehdi Gönülalçak, Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, DP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kızı İsmet Noonan ve deniz tutkunları katıldı. 3 bin yıllık denizcilik geçmişi olan Bodrum’un, denizcilik müzesinde, balıkçı, süngerci, mandalina nakliye tekneleri ve gezi teknelerinin yat ustası 68 yaşındaki Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan birebir 47 modeli ile İsmet Noonan tarafından bağışlanan babası Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı’ya ait eserler, kullandığı dalgıç kıyafetleri, eski çapalar, av malzemeleri sergilendi. İş adamı Hasan Güleşçi’nin bağışladığı Deniz Kabukluları Koleksiyonu’nun ise önümüzdeki günlerde müzedeki yerini alacağı öğrenildi. Müzede ayrıca, Bodrum denizcilik tarihini anlatan slayt gösterileri, fotoğraflar ve bilgilendirme tabelalarına yer verildi.

  Müzenin ardından da Bodrum İskele Meydanı’ndaki fuar alanının açılışı yapıldı. 75 stantta tekne yapımı malzemeleri, dekorasyon malzemeleri, su sporları malzemelerinin tanıtımı yapıldı. 18 Ekim’e kadar devam edecek kara etkinliklerinin ardından, Uluslararası Ahşap, Yelkenli Yat Yarışı 19 Ekim’de Acıbadem etabı ile start alacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı