Ege Haberleri

  Böbrek akrabaları

  İZMİR, (DHA)
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisalı Rafet Şahinkaya’nın (52) böbrekleri iflas etti. Eşi Fahriye Şahinkaya bir böbreğini vermek istedi, ancak doku uyuşmadı. Muşlu Ferit Taşkın’a da böbrek yetmezliği tanısı konuldu, 12 kardeşi bağışçı olmak istedi, ama uygun bulunmadı.

  Manisalı 3 çocuk 3 torun sahibi emekli Rafet Şahinkaya’nın (52) böbrekleri dört yıl önce iflas etti, makineli yaşama başladı. 30 yıllık eşi Fahriye Şahinkaya (52) bir böbreğini vermek istedi. Ancak dokuları tutmadı, çift umutla çapraz bağış şartlarının oluşmasını beklemeye başladı.
  Kırgızistan’da ticaretle uğraşan 2 çocuk babası Muşlu Ferit Taşkın’a (32), 9 ay önce böbrek yetmezliği tanısı konuldu, Türkiye’ye geldi, diyalizli yaşama başladı. 12 kardeşi böbrek vermek istedi, ancak hiçbiri nakil için uygun çıkmadı.
  Balıkesir’de yaşayan ağabey Liyadin Taşkın (38) kardeşini İzmir’e getirdi. Bir böbreğini vermeye hazır olan ağabey, Şahinkaya çifti gibi İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Ağabey Taşkın’ın böbreğinin, nakil bekleyen Rafet Şahinkaya’ya uygun olduğu belirlendi. Fahriye Şahinkaya’nın da Ferit Taşkın’a donör olabileceği belirlendi. Karar verildi, Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Uzm. Dr. Serkan yıldız ve koordinatör hemşire Havva Kara’dan oluşan ekip Taşkın kardeşler ile Şahinkaya çiftini nakile hazırladı.


  Birbirimize bağlıyız
  Nakiller başarıyla gerçekleşirken ağabey Taşkın, “Kardeşimin makinesiz, özgür yaşama şansı, Fahriye teyzeye, Rafet amcanınki de bana bağlıymış. Aynı kandan 12 kardeş olarak Ferit’e veremediğimiz böbrek yüzlerce kilometre öteden çıktı. Biz annemizi babamızı kaybetmiştik, Rafet amca, Fahriye teyze bizim annemiz babamız oldu. Bundan sonra da bir ömür boyu bu bağımız kopmadan sürecek” diye konuştu.
  Fahriye Şahinkaya da, “Eşime uymadı ama bir başka insana böbreğin yaradı. Eşim de makineden kurtuldu. Benim iki kızım, bir oğlum vardı, şimdi Liyadin ve Ferit ile üç oğlum oldu. Organ kardeşi, organ akrabası değil aile olduk. Herkes bağışta bulunsun, hayat kurtaracak organlar toprakta çürümesin” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı