Ege Haberleri

  BM yetkilisinden teşekkür

  Nilüfer DEMİR/BODRUM (Muğla), (DHA)
  12.09.2015 - 12:51 | Son Güncelleme:

  BODRUM’a gelen Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon’u ziyaret ederek, mültecilere karşı duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Bodrum’a gelerek, Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon ile görüştü. Kocadon’a göçmenlere karşı izledikleri yardımcı tutumdan dolayı teşekkür etti. Karim Atassi, Türkiye’ye göçmenlere gösterdiği cömertlikten dolayı minnettar olduklarını belirterek, "Belediye ve sivil toplum örgütleriyle bağlantı halinde bulunuyoruz. Ülkelerinde artan şiddet olaylarından dolayı ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan insanlara, Türkiye’nin göstermiş olduğu aşırı cömertlikten dolayı minnettarız. Biz birçok ülkede de Türk modelinin tekrarlanması için davette bulunduk. Türkiye’ye komşu Avrupa ülkelerinin hepsine kapılarını, sınırlarını açık tutup bu insanların geçebilmeleri için hukuki yolların oluşturulması için davette bulunduk. Ancak görüyoruz ki sesimiz, maalesef yeterince duyulmadı. Bizler, bu Avrupa ülkelerinden, Türkiye gibi sınırlarını açarak bu insanları hukuki yollardan kabul etmelerini istedik. Bu hukuki yollar; vize verilmesi ve 3’üncü ülke olanaklarının tanınması olarak sıralanabilir. Son zamanlarda artık Avrupa ülkelerinin konuya dahil olduklarını ve bu sorunların çözümüne katkıda bulunduklarını görmek bizleri mutlu ediyor" dedi.

  KOCADON: YAŞANAN OLAYLAR YEREL YÖNETİMLERİN GÜCÜNÜ AŞMIŞTIR

  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise umut yolculuğuna çıkan insanların dramlarına şahit olduklarını ifade ederek, "Suriyeli olayı bir algı. Bugün umuda yolculuğa çıkan insanlar, sahil güvenlikler tarafından yakalandıkları zaman bunların içinde sadece 10 tanesi Suriyeli, geri kalanı da değişik ülkelerden. Bunların içinde Pakistanlısı var Afganistanlısı var, Afrikalısı var. Ortadoğu’daki karışıklık yeni başlamış bir karışıklık değil. 3 yıldır var. Bugüne kadar da Bodrum’a hiç böyle bir akın olmamıştı. Bu akımı başlatan da yine maalesef Avrupa ülkelerinin bazı başbakanlarının ’eğer sınırlarımıza kadar gelirlerse alırız’ ifadesidir. AB üyesi ülkenin en yakın olan adasına gitmeye çalışıyorlar. Mülteciler Bodrum’a gelmeye başladığında, bizler Bodrum halkı olarak ve yerel yönetim olarak kendilerine sahip çıktık. Yemeklerini verdik, çocuklara oyuncak verdik ama o kadar çok gelmeye başladılar ki artık parklarda sokaklarda yatmaya başladılar. Ve hijyenik şartlarda çok fazla zorlanmaya başladık. Onlara bu hijyenik şartları sağlayan ortamlar oluşturduk ama onların burada kalmak gibi niyetleri yoktu. Onların tek derdi umuda yolculuktu. Bu konu yerelin gücünü aşmıştır, ülkeler arası bir sorun haline gelmiştir" dedi.

  Mültecilerin akrabalarına ulaşmak için bütün riskleri göze aldığını da belirten Başkan Kocadon, "Geçen hafta Bodrum’da meydana gelen acı dramı bütün dünya ile birlikte yaşadık. Bu insanlar 5-6 ayı aşkın bir süredir Bodrum’da bulunuyorlar. Dünya liderlerinin bir araya gelerek bu sorunu bir an önce çözmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

  KOCADON, AVRUPALI LİDERLERE MESAJ YOLLADI

  Başkan Kocadon, Avrupa ülkelerinin başkanlarının, "2 bin kişi ya da 3 bin kişiyi alırız" şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak denizde yaşanan facianın karaya taşınabileceğini öne sürdü. Bu açıklamaların ardından müthiş bir insan akımı ve izdihamının yaşanmaya başladığını ileri süren Kocadon, "Binlerce insan üst üste çıkarak, birbirini ezerek trenlere ulaşma savaşına başladılar. Bu durumda Avrupa liderlerinin hiç olmazsa bir araya gelerek ’biz şu kadar sayıda insan kabul edeceğiz ve bu insanların sağlıklı, güvenilir ortamlarda geçişlerini sağlayacağız’ mesajları vermeleri gerekir. Umuda yolculuğa çıkan insanların tek derdi, en yakında bulunan akrabalarına hızlıca ve sağlıklı bir şekilde ulaşmak. Onların Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Kanada gibi birçok ülkede yaşayan akrabalarına ulaşmaya çalıştıklarını biliyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı