Ege Haberleri

  Biri hatırlamıyor peki ya diğerleri

  Hürriyet Haber
  19.06.2013 - 18:33 | Son Güncelleme:

  KORDON’da bir genç kızın saçını çeken ve uyguladığı orantısız güç nedeniyle açığa alınan çevik kuvvet polisi, müfettişlerin olay anına ilişkin fotoğraf göstermesi üzerine, “Bu ben miyim? 20 saat boyunca uykusuz, ayakta ve görev başındaydım. Bu yaşananları hatırlamıyorum bile” dedi.

  İzmir Valisi Mustafa Toprak da, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylar sonrasında üç polisin açığa alındığını, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemelerinin devam ettiğini belirtti.

  Ancak İzmir’de şimdi bir başka soru gündeme geldi. İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, üç açığa alma dışında kendilerine iletilmiş herhangi bir gelişme olmadığını kaydederek, protestolara destek verenlere yardım amacıyla gittiği Gündoğdu Meydanı’nda eli sopalı sivillerin saldırısı sonrası kolu ve bacağı kırılan, fotoğraflarını twitter’da paylaşan Başak Özçelik’i ve benzer durumdakileri o hale getirenlerin de henüz belirlenemediğini kaydetti. Polis hatırlamasa da şiddet görenlerin acılarını unutmadığını belirten Pekdaş, “Bu polis hatırlamadığını söylüyor. Peki ya diğerleri? Onlarla ilgili soruşturma açıldı mı?
  Açıldıysa hangi aşamada? Kim oldukları tespit edildi mi” diye sordu.

  Biri hatırlamıyor peki ya diğerleri

  Kapsamlı bir soruşturma şart
  Bir bölümünün sivil olduğu iddia edilen eli sopalıların kim olduğunu belirlemenin kolluk güçlerinin görevi olduğunun altını çizen Pekdaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Kask numaralarının gizlenmiş olması nedeniyle tespit edilmesi sıkıntı yaratıyor. Kim nerede, hangi bölgede görevlendirilmiştir? Bunlar emniyet amirlerinde bulunuyordur diye düşünüyoruz. Çok ciddi bir soruşturma yapılması lazım. Soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği mülkiye başmüfettişi aradı. İzmir’deki şiddet içeren görüntüleri topladığımız CD’yi istedi. Kendilerine ilettik. Soruşturma sonucu neyse bunun gereği ceza olarak verilmeli. Aslında polisin kendiliğinden kullandığı bir şiddet de değil bu. Siyasi iktidarın talimatıyla, mesai saatleri mefhumuna uymaksızın günlerce çalışmaları söz konusu. O şartlarda, aldıkları talimatlarla çalışan insanların bu hataları yapmaları olasıdır. Aslında emniyet güçlerinin de insan onuruna aykırı çalıştırılmaları da söz konusu. Organize olmaları, sendikalaşmaları ve insan onuruna uymayan çalışma koşulları için örgütlenmeleri lazım.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı