Ege Haberleri

  Biret konserinde Eczacıbaşı jesti

  Tuncel YILMAZ, (DHA)
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir’in Ayvalık Belediyesi bu yıl 9’ncusu düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri kapsamında ünlü piyanist İdil Biret ve 7 öğrencisiyle konser verdi.

  Konserde, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu ile Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Başkanı Bülent Eczacıbaşı, vakıflarına ait olan ve bir süredir Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) çalışmalarını sürdürdüğü denize sıfır üç katlı binayı, akademinin bağlı bulunduğu Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı’na devretti. Sembolik devir teslim töreninde, Eczacıbaşı, vakıflarına söz konusu binayı bağışlayan Haluk-Tınçay Barutçuoğlu çiftine, AİMA’yı da bünyesinde bulunduran Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Prof. Filiz Ali de, Bülent Eczacıbaşı’na birer plaket verdi.

  Prof. Filiz Ali, akademinin 1998 yılında hiçbir kuruluşa bağlı olmadan çalışmalarına başladığını hatırlatarak, “Çoğu yurt dışından gelen profesörlerimiz 10 yıl boyunca Ümit ve Cem Boyner’in bize her yıl 10 gün için ödünç verdiği evlerde kaldılar, dersler de aynı yerde yapıldı. 2003 yılında Melih Ferneli ile Alp Orçun müjde verdi. Haluk Barutçuoğlu adında bir hayırsever ve eşinin Ayvalık’taki evlerini AIMA’nın kullanımı amacıyla Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı’na bağışlamak istediğini öğrendik. Vakıf 2009 yılına kadar bize çok iyi baktı. Ev onarıldı, binanın bütün masrafları bu yıllar boyunca vakıfça karşılandı. Kullanımımıza verilen bu mekan sayesinde bizde masterclass sayısını arttırdık, çeşitlendirdik. Gelen öğrenci sayısı her geçen yıl daha da çoğaldı. Ayvalık Müzik Akademisi yurt içi ve dışında tanınan bir marka oldu. Bu akşam, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı, 2005 yılından beri kullanmakta olduğumuz binayı Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı’na devrediyor. Kendilerinize huzurlarınızda bütün kalbimle teşekkür ediyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı